Poradkyně ministra dopravy Pošvářová končí. Odešla kvůli pomluvám

- Aktuality autor: Michal Polák

Bývalá šéfka kontroly kvality na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Miloslava Pošvářová končí po měsíci jako poradkyně ministra dopravy Antonína Prachaře. Podle ní ji pomluvil u ministryně spravedlnosti Hany Válkové, které údajně oznámil, že Pošvářová během působení na ŘSD kradla.

Miloslava Pošvářová

Miloslava Pošvářová,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Pošvářová to řekla na dnešním setkání s novináři. Kritizovala rovněž nynější fungování ministerstva i ŘSD, nevidí prý snahu k napravování chyb. 

Prachař měl údajně Válkovou před Pošvářovou varovat a uvést několik kauz, na nichž se podle něho obohatila. Stejné informace měl sdělit i první náměstkyni ministryně Haně Marvanové, která Pošvářovou zaměstnala jako poradkyni. Prachař to odmítl. "Pokud si někdo myslí, že může kdokoli kohokoli napadnout a není to pravda, tak se může bránit v jakémkoli občanskoprávním sporu. Já si nejsem vědom toho, že bych vůči někomu v této republice vyjádřil, že kradl. Jestli si to paní Pošvářová myslí, je to její osobní pohled," řekl Prachař. 

Rezignaci Pošvářové považuje ministr za její osobní rozhodnutí a odmítl ji blíže komentovat. Pošvářová nařčení z krádeží popřela. 

Válková pomluvy nepotvrdila

Válková dnes na setkání s novináři informaci o údajné pomluvě nepotvrdila. Uvedla jen, že Pošvárová působí na ministerstvu spravedlnosti jako poradkyně Marvanové pro oblast soudních znalců. Její rady souvisí s přípravou nového zákona o znalcích. Ministryně dodala, že její práci bude sledovat stejně jako u ostatních poradců, aby zjistila, jestli je k užitku, což prý ukáže čas. Pošvárová je podle ní na úřadu teprve týden. 

Bývalou šéfku kontroly kvality z funkce na ŘSD odvolal v polovině ledna bývalý generální ředitel Pavel Kočica kvůli údajně nedostatečné komunikaci s vedením a zadržování výsledků kontrolních vrtů z D47. Během svého působení v ŘSD Pošvářová poukazovala na pochybění a možnou korupční činnost a poškozování zájmů státu ze strany vedení ŘSD. 

V poškozování zájmů podle Pošvářové pokračuje i současné vedení ŘSD. Jako příklad uvedla opomenutí penalizovat stavební firmu za pozdní dodání stavby D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem, čímž prý stát přišel o částku v řádu miliard korun. Nevýhodné pro stát jsou prý i smlouvy s projekčními kancelářemi. Odpovědnost projektanta končí předáním projektové dokumentace, což je podle Pošvářové nedostatečné. Projektant by měl za svoji práci odpovídat i po celou dobu stavby a nést tak následky, pokud se ukáže, že byly v projektu chyby. 

Pošvářová je dlouhodobá kritička poměrů na ministerstvu dopravy

Kvůli chybám v dokumentaci podle Pošvářové vzniká největší množství víceprací na stavbách, které je prodražují. Stará pravidla se budou ale vztahovat i na nové stavby a hrozí tak, že i tyto stavby budou prodražovat vícepráce. "Já nevidím žádnou snahu pana ministra, která by směřovala k tomu, aby se napravily tyto záležitosti a tudíž nechci být spojována s žádnou aktivitou, která je na ŘSD a ministerstvu dopravy vyvíjena," dodala Pošvářová. 

Nejznámější kauzou, kterou měla odvolaná šéfka kontroly kvality v ŘSD na starosti, byl případ zvlněné dálnice D47 u Ostravy. Na tomto sporu mělo prý po jejím odchodu ŘSD pracovat. Za dva a půl měsíce ale nevznikly žádné nové materiály a zastavilo se i provádění kontrolních vrtů, které mají prokázat důvody zvlnění vozovky, uvedla dnes Pošvářová. Na pokračování v provádění vrtů se dohodli šéf stavební společnosti Eurovia Martin Borovka s Prachařovým předchůdcem Zdeňkem Žákem. 

Tagy: ministerstvo dopravy poradce Ředitelství silnic a dálnic

Zdroje: ČTK