Popularita německé vládní koalice padá, oblibu získávají Zelení

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Koalice německých vládních stran se od voleb v roce 2017 potýká s výrazným poklesem popularity, naopak ekologické uskupení Zelení zažívá raketový nárůst obliby. V září 2017 se Zelení dostali do Spolkového sněmu jako poslední z šesti úspěšných stran, nyní jsou ve dvou aktuálních průzkumech televizí ZDF a ARD druhým nejsilnějším politickým subjektem.

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová,zdroj: Profimedia.cz

V roce 2017 získali Zelení od voličů 8,9 procenta hlasů, v aktuální sondáži Deutschlandtrend podniknuté ARD jim podporu vyslovilo 19 procent respondentů, což je nárůst o dva procentní body za týden. ARD poznamenala, že popularita Zelených je nejvyšší od září 2011.

Zatímco Zelení sílí, tandem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sesterské bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), kterou vede ministr vnitra Horst Seehofer, podporu ztrácí. Aktuálně má podle ARD konzervativní unie CDU/CSU 25 procent, ve srovnání s předchozím týdnem si o jeden procentní bod pohoršila. Ve volbách přitom získala 32,9 procenta hlasů.

Dobře si nevede ani sociální demokracie SPD, která tvoří s CDU/CSU vládní koalici, také ta podle ARD oproti minulému týdnu o jeden procentní bod klesla na aktuálních 14 procent.

Protiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD) se v sondáži ARD stále drží na 16 procentech, o jeden procentní bod na 11 procent si polepšili svobodní demokraté (FDP) a jeden procentní bod na aktuálních devět procent ztratila Levice.

Jako druhou nejsilnější německou stranu vidí Zelené také Politbarometer televize ZDF, která poznamenala, že ekologické uskupení po úspěchu v zemských volbách v Bavorsku neopouští příznivý vítr. V Bavorsku skončili Zelení druzí a nyní by je podle ZDF na spolkové úrovni volilo 20 procent respondentů. Ještě na konci září to bylo o tři procentní body méně.

Obliba unie CDU/CSU v průzkumu ZDF podobně jako u ARD klesá, nyní by ji podpořilo 27 procent respondentů, zatímco v září jich bylo 28 procent. SPD by pak dostala 14 procent hlasů. ZDF poznamenala, že aktuální výsledek vládní koalice je dosud nejhorší, jaký v Politbarometeru získala.

V Politbarometeru AfD zůstává s 16 procenty, FDP s osmi procenty a Levice s deseti procenty.

Tagy: koalice Německo zahraničí zelení německá kancléřka německá politika

Zdroje: ČTK