Poplatky za den v LDN se zvýší jen na 100 korun, dohodli se ministři

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Platby za den v léčebnách dlouhodobě nemocných se z nynějších 60 na 300 korun zvyšovat nebudou. Vyplynulo to ze čtvrtečního společného vyjádření ministrů zdravotnictví a práce Leoše Hegera a Jaromíra Drábka. Zvýšení bude kopírovat poplatek za den pobytu v nemocnicích.

Ministři reagovali na informace některých médií, že se ke zvyšování plateb v těchto zařízeních chystají. Oba ministři označili takové informace za šíření poplašné zprávy, která budí oprávněné obavy mezi pacienty i jejich rodinami. 

"Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí spolupracují na přípravě zákona o dlouhodobé péči a na projektu optimalizace lůžkové péče. Ani jeden z resortů neuvažuje o zvýšení cen za pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných," sdělilo tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. 

Jako jediná platba v těchto zařízeních tedy zůstává nadále regulační poplatek ve stejné výši jako v jiných lůžkových zařízeních. Pokud zákonem stoupne platba za den v nemocnici od podzimu na sto korun, stoupne stejně i v léčebnách dlouhodobě nemocných. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění s tímto zvýšením již prošla vládou, nyní je ve sněmovně. 

Soukromé domovy pro seniory podstatně dražší

Podle informací Práva ale byla částka 300 korun za den v LDN uvedena jako jeden z mnoha podkladových návrhů pro expertní skupinu, již ustavila obě ministerstva. Má doporučit, za jakých podmínek by bylo možné sjednotit zdravotní a sociální dlouhodobou péči. Vypracovat návrh zákona pak bude trvat nejméně rok. Mohl by platit od ledna 2013. 

Léčebny dlouhodobě nemocných jsou zřizovány státem nebo kraji při jednotlivých nemocnicích. Nyní lidé v LDN platí za den regulační poplatek 60 korun. Pokud žijí v domově důchodců nebo v jiných ústavech, které jsou soukromé, platí mnohem víc, zpravidla prý 500 až 800 korun, a v luxusnějších zařízeních i přes tisíc korun denně.

Pro méně majetné rodiny je prakticky vyloučeno, aby svého příbuzného daly do drahého soukromého zařízení a jeho pobyt platily. Úloha LDN je proto zatím nezastupitelná.

Tagy: nemocnice poplatky

Zdroje: ČTK