Popel z islandské sopky opět komplikuje dopravu nad Evropou
8. 5. 2010 – 14:43 | Zpravodajství | red
Letadla na transatlantických linkách se musejí vyhýbat obřímu oblaku popela z islandské sopky Eyjafjallajökul, zpoždění kvůli tomu dosahuje až dvou hodin. Ve Španělsku se navíc opět uzavírají letiště.
Oblak o délce 2000 kilometrů podle odhadů brzy zasáhne oblast mezi jižním Grónskem a Španělskem, nevyhne se zřejmě ani jižní Francii.
Španělsko už oznámilo uzavření několika letišť na severozápadě země - agentura AFP hovoří o 15 letištích. Uzavírku zvažuje i Portugalsko.
Denně letí mezi americkým kontinentem a Evropou na 600 letadel. Kvůli mraku sopečného popela musejí mnohá létat na jiných, delších trasách. Kvůli tomu musejí brát i víc paliva.
Devadesátiminutové až dvouhodinové zpoždění hlásí například letadla společnosti American Airlines. Delta Air Lines hlásí asi půlhodinová zpoždění.
Sopka Eyjafjallajökul je opět aktivnější, další větší oblak popela vychrlila v noci na pátek. Podle evropské letecké služby Eurocontrol oblak způsobuje velké problémy, protože stoupá až do výše 10500 metrů, která odpovídá letové hladině transatlantických letů. V minulých dnech se částice popela objevovaly maximálně ve výškách kolem šesti kilometrů.