Pomoc od vlády je výsměch, tvrdí rodiny zemřelých šerpů

- Aktuality autor: Petr Kubec

Dnes se rodiny 16 šerpů, kteří byli před téměř dvěma týdny pohřbeni lavinou na Mount Everestu, sešly v nepálské metropoli Káthmándú, aby vzpomenuly na zesnulé a ukončily tak smuteční období. Pozůstalí jsou však pobouřeni z počínání vlády - ta jim po nešťastné události oznámila, že jim jako pomoc poskytne pouhých 40.000 rupií (v přepočtu asi 8200 Kč).

Rodiny šerpů vzpomínají na zesnulé (ilustrační foto)

Rodiny šerpů vzpomínají na zesnulé (ilustrační foto),zdroj: Getty Images

Později Káthmándú svou pomoc rodinám navýšilo o 500.000 rupií (zhruba 102.000 Kč), v té době ale již většina horských průvodců na protest i z piety Everest opustila, což přivedlo jarní lezeckou sezonu ke krachu. Své expedice již vzdala většina zahraničních výprav, ty zbývající se k odchodu z hory připravují.

"Stále jsme zklamáni počínáním vlády, která udělala jen velmi málo pro pozůstalé rodiny. Pomoc, kterou poskytla, je výsměchem, je to jako almužna po žebráka. Stát by se o rodiny zahynulých měl postarat," řekl jeden z příslušníků rodin zemřelých šerpů, který na Everestu ztratil bratra.

Záchranářům se zatím podařilo najít ostatky 13 šerpů, zbývající tři těla jsou stále pod lavinou. Neštěstí, které je považováno za jedno z nejhorších na nejvyšší hoře světa, se stalo v oblasti ledopádu Khumbu, když šerpové připravovali výstupovou cestu pro své klienty.

Tagy: horolezectví pieta lavina Mount Everest

Zdroje: ČTK