Pomatenec z Holešovské výzvy najížděl do policistů před úřadem vlády

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 4. 2013 15:23) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Pražská policie dnes dopoledne zasahovala před Úřadem vlády, kde zasedali na schůzi ministři kabinetu Petra Nečase (ODS). Mluvčí policistů Jan Daněk řekl, že starší muž tu zablokoval vozem dopravu. Podle členů iniciativy Holešovská výzva, kteří před sídlem vlády protestují od počátku týdne, je zadrženým mužem organizátor tohoto protestu Slávek Popelka. 

Pomatenec zamčený v autě

Pomatenec zamčený v autě,zdroj: Mediafax

Daněk uvedl, že sedmapadesátiletý muž zablokoval dopravu okolo deváté hodiny ranní. Se svým autem vjel na tramvajové koleje před sídlem vlády, ve voze se uzamkl a odmítl jej opustit. Poté, co několikrát najel do zasahujících policistů, ho policie za použití donucovacích prostředků předvedla na služebnu. Zda muž patřil k demonstrantům, kteří požadují demisi Nečasova kabinetu, mluvčí nepotvrdil. 

Vedoucí organizačního výboru Holešovské výzvy Věra Řezníčková řekla, že zadrženým mužem je aktivista a mluvčí iniciativy Slávek Popelka. "Rozbili mu auto a zmlátili ho," popsala žena, která před Úřadem vlády rovněž demonstruje. 

Mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová řekla, že ochranná služba ústavních činitelů, která pod prezidium spadá, zvýšila v souvislosti s dnešní schůzí vlády bezpečnostní opatření. Z taktických důvodů mluvčí nechtěla přijatá opatření konkretizovat. Podle ní však ochranná služba zatím nezaznamenala žádný incident. 

Holešovská výzva dlouhodobě kritizuje současnou vládu a žádá její odstoupení. V neděli zorganizovala demonstraci na pražském Václavském náměstí, oproti původně avizovaným tisícům účastníků se tam však sešlo jen zhruba 500 lidí. Na nedělní protest pak navázaly demonstrace před sídlem vlády. Zástupci výzvy uvedli, že k policejním zátarasům na nábřeží Edvarda Beneše budou chodit tak dlouho, dokud ministři nepodají demisi.

Tagy: Holešovská výzva úřad vlády

Zdroje: ČTK