Polský satanista končí ve veřejnoprávní TV, diváci jsou pobouřeni

- Aktuality autor: Jan Pastor

Polská veřejnoprávní televize TVP už nebude zaměstnávat Adama Darského, zvaného Nergal. Kontroverzní frontman deathmetalové kapely Behemoth působil jako porotce v soutěži pro pěvecké talenty. Šéf TVP Juliusz Braun ale jeho angažování považuje za chybu.

Na další práci tak ve veřejnoprávní televizi Darski, často označovaný za satanistu, nejspíš nemá šanci. Zpěvák na sebe v minulosti strhl pozornost například tím, že na koncertu roztrhal bibli. To, že se dostal do TVP, pobouřilo zejména představitele katolické církve.

"Ředitel TVP (Juliusz Braun) řekl, že rozhodnutí dát práci tak kontroverzní osobě, jakou je Adam Darski, bylo chybou," napsal po schůzce s Braunem kněz Boleslaw Karcz, předseda Katolického sdružení novinářů.

V převleku za kněze "uzdravoval" hudebníky

Pokud by TVP vysílala další sérii pěvecké soutěže The Voice of Poland, Nergal se znovu v porotě neobjeví, nedostane ani žádný vlastní pořad, slíbil Braun. Zpěvák Behemothu bude ve veřejnoprávní televizi pracovat jen do začátku prosince, kdy se vysílá poslední část soutěže.

Nergal se před několika dny znovu dostal na přední stránky bulvárního tisku. Při koncertu v jednom varšavském klubu v převleku za kněze "uzdravoval" hudebníky, kteří předstírali, že jsou postižení a jezdili po scéně na invalidních vozících.

Nemá úctu k náboženskému přesvědčení ani k nemocným a postiženým

Nergalovo "provokativní chování ukazuje, že nemá úctu nejen k náboženskému přesvědčení jiných, ale ani k nemocným a postiženým," řekl Braun o zpěvákovi, když se k němu donesly informace o jeho nejnovějším kousku.

Působením Nergala v Polské televizi se v září zabývala rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Nenašla na něm nic, co by bylo v rozporu se zákonem. Ředitel TVP už dříve členy rady informoval o tom, že Nergal v pořadu The Voice of Poland vystupuje jedině jako hudební expert a nedělí se v něm s nikým o své náboženské názory.

První satanista Polska

Polská média Nergalovi dala přezdívku "první satanista Polska". On o sobě mluví jako o svobodném člověku, který se snaží chovat tak, jak chce, aby se k němu chovali jiní.

Nergalovo chování ovšem mnoho lidí v Polsku, kde se skoro 90 procent lidí hlásí ke katolické církvi, dráždí. Vrchní polský "lovec satanistů" Ryszard Nowak ho za urážku náboženského cítění zažaloval poté, co v roce 2007 na koncertu v Gdyni roztrhal bibli na kousíčky. Jeho fanoušci ji pak spálili. Bibli tehdy Nergal označil za lživou knihu a katolickou církev za největší zločineckou sektu. Soud ho letos v létě osvobodil, prokuratura se ale proti tomu začátkem října odvolala.

Zdroje: ČTK