Polský premiér Tusk přijel do Prahy k vládním konzultacím

- Aktuality autor: red

Polský premiér Donald Tusk, jehož země začala předsedat EU, přijel do Prahy. Během dne ho čekají jednání s premiérem Petrem Nečasem. Odpoledne Tuska přijme na Pražském hradě také prezident Václav Klaus. Kromě dvoustranných vztahů bude hlavním tématem návštěvy zřejmě právě evropská politika.

S Tuskem do Česka přicestovali také polští ministři obrany, infrastruktury, resortu místního rozvoje a náměstek ministra hospodářství pro energetiku. Návštěva tedy má být širší konzultací mezi vládami sousedních zemí.

Polsku jako předsednické zemi unie záleží na české podpoře jeho předsednických priorit. Poláci by stáli o to, aby Varšava a Praha, ale i zbývající dvě země visegrádské čtyřky mluvily jedním hlasem například v debatách o rozpočtu Evropské unie na roky 2013 až 2020. Polsko chce v EU bojovat za zachování a případné rozšíření politiky soudržnosti, která přináší dotace do nejchudších regionů sedmadvacítky.

Nečas v dnešním Právu uvedl, že visegrádská čtyřka by se během polského předsednictví EU měla stát v unii silným hráčem. Česko od 1. července vede skupinu, která sdružuje kromě ČR a Polska ještě Slovensko a Maďarsko. Česká a polská vláda proto zřejmě budou usilovat o jednotný postup středoevropské skupiny v EU.

Nečas: Oba státy se snaží o rozpočtovou odpovědnost

Podle Nečase také českou a polskou vládu spojuje snaha o rozpočtovou odpovědnost. Právě úsporné domácí programy jsou podle něj klíčem k překonání vážných ekonomických problémů, do kterých se EU dostala. Česko podle Nečase také podporuje snahu Polska o obnovu agendy vnitřního trhu EU.

Jednou z priorit polského předsednictví v EU je také politika sedmadvacítky vůči jejím východním sousedům. Polský premiér chce proto v Praze probrat přípravy na summit Východního partnerství, do kterého se zapojilo šest postsovětských zemí. Vrcholná schůzka se bude konat koncem září ve Varšavě a bude zřejmě patřit k největším událostem polského předsednictví.

Předseda polské vlády se nejspíš bude zajímat také o způsob, jakým chce Praha zajistit ratifikaci přístupových smluv s Chorvatskem. Vláda plánuje spojit v parlamentu hlasování o nich s hlasováním o české výjimce z lisabonské smlouvy, kterou Praha vyjednala v roce 2009 na žádost prezidenta Václava Klause. Opoziční ČSSD se ale spojení nelíbí, neboť vstup Chorvatska do EU podpořit chce, výjimku nikoliv.

Tagy: EU Polsko tusk

Zdroje: ČTK