Polský majitel obchodů se syntetickými drogami stane před soudem

- Aktuality autor: red

Majitel sítě Amsterdam shopů v Česku Artur Slawomir Kamedula obžalovaný z šíření toxikomanie znovu stane před soudem. Na základě jeho odvolání otevře jeho případ olomoucký krajský soud příští týden. Muže z Polska okresní soud v dubnu potrestal dvěma lety vězení, obhajoba s uloženým trestem ani vinou nesouhlasí. Podle obžaloby ve svých prodejnách nabízel syntetické drogy označené za sběratelské předměty. Jde o průlomový rozsudek, za tuto činnost dosud nikdo před soudem nestál.

Případ je podle pracovnice trestního oddělení nařízen na příští čtvrtek. Zda se jej osobně zúčastní i obžalovaný Kamedula, dnes odmítla jeho obhájkyně sdělit. U okresního soudu však muž, který byl propuštěn z vazby bez jakékoliv záruky, v dubnu chyběl. "Mám informace, ale nesmím je sdělovat, jsem vázána povinností mlčenlivosti, na čemž jsme se domluvili s klientem," řekla obhájkyně Kameduly Julie Xinopulosová.

Znalci jdou na ruku "válce proti drogám"

Obžaloba Kamedulu postavila před soud za to, že k zneužívání těchto předmětů sváděl zájemce prostřednictvím reklam v rádiích a na svých internetových stránkách. V době, kdy shopy provozoval, totiž ještě neplatila novela zákona, která by tyto látky obsažené ve "sběratelských" předmětech zakazovala. I znalci přitom u soudu uvedli, že tyto předměty obsahovaly návykové látky. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně.

Muž se však hájil tím, že šlo o sběratelské předměty, které nebyly určeny ke spotřebě. Podle obhájců je Kamedula jediný v Česku, který by měl za své podnikání pykat. Jeho jednání prý není trestné. Obhajoba přitom poukazuje na to, že se neprovedly znalecké zkoušky, které by zjistily, kolik závadné látky určitý předmět obsahoval. "Nejsme schopni kvantitativně určit, kolik tam té závadné látky bylo. Nebylo prokázáno, že to mohlo škodit zdraví," řekla dnes obhájkyně. Nesouhlasí ani s uložením nepodmíněného trestu. "Můj klient byl dosud bezúhonná osoba. V momentě, kdy přišel zákon, který zakazoval jakékoliv nakládání s těmito látkami, tak s tím okamžitě přestal," doplnila Xinopulosová.

Případem Amsterdam shopů v Česku se budou soudci krajského soudu zabývat již podruhé. Proti stejnému rozsudku okresního soudu se Kamedula odvolal už loni, krajský soud pak kauzu kvůli procesním závadám vrátil zpět. Problém byl v tom, že soudkyně, která jeho případ rozhodovala, byla v té době zároveň na stáži u krajského soudu. Rozhodovala tedy jako nezákonný soudce. Soudkyně musela poté případ projednat znovu, muži nakonec uložila stejný trest včetně finanční pokuty a šesti let vyhoštění.

Kamenné obchody nabízející tehdy legální drogy ve formě suvenýrů začaly v Česku vznikat od začátku loňského roku. Prodejny se do tuzemska přesunuly z Polska, kde proti nim tamní policisté radikálně zasáhli. V Česku zaznamenali policisté desítku prodejen, ze severní a střední Moravy se podle nich postupně rozšířily i na západ země. Obchody prodávající syntetické drogy jsou už uzavřeny. Přispěla k tomu i novela zákona, jež některé tyto látky doplnila loni na konci dubna do seznamů omamných a psychotropních látek.

Tagy: zábava štěstí peníze ulice

Zdroje: ČTK