Polsku hrozil bombový útok. Policie evakuovala stovky lidí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Polská policie musela dnes kvůli hrozbě bombovým útokem evakuovat stovky lidí. Vyklidit bylo nutné více než 20 nemocnic, soudních budov, policejních stanic a různých úřadů po celé zemi, včetně metropole Varšavy. Hrozba se nakonec ukázala jako falešná, oznámil později polský ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz. 

"Žádné ohrožení lidského života a zdraví nehrozí. Výhrůžky byly falešné," sdělil ministr. Podle médií také informoval, že v souvislosti s poplachem policie zadržela jednu osobu a že vyšetřovatelé spolupracují s partnery ve Spojených státech, Francii a Německu. Některé z e-mailů totiž byly poslány ze serverů v těchto zemích. Žádné podrobnosti ale Sienkiewicz neuvedl. 

E-mailové hrozby bombovým útokem se objevují každý den, nicméně tyto byly mnohem rozsáhlejší. Do terénu proto policie nasadila stovky mužů i vycvičené psy, kteří po výbušninách v okolí nemocnic pátrali, dodal ministr. 

Podle policejní mluvčí Edyty Adamusové ve Varšavě evakuovali asi 300 lidí z budovy státního zastupitelství a muži zákona hlídkovali i před čtyřmi největšími nemocnicemi ve městě. Přes 500 lidí, včetně pacientů, muselo na nějakou dobu opustit i nemocnici v Katovicích. 

Co přesně ve výhrůžných e-mailech bylo, ministr neuvedl. Podle polských médií se v nich psalo, že k výbuchům dojde přesně v poledne. Výhrůžky prý přes zahraniční servery zaslala skupina, která si říká Anonymo. V případě dopadení hrozí pachatelům až osm let vězení.

Tagy: bomba evakuace Polsko

Zdroje: ČTK