Polsko zná jméno nového prezidenta, opět začíná politická válka

- Aktuality autor: red

Polským prezidentem se na příštích pět let stane Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy (PO) premiéra Donalda Tuska. Po sečtení 95 procent hlasů má podle ústřední volební komise 52,6 procenta hlasů, jeho rival, šéf pravicově-populistické strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński 47,4 procenta. Sotva se v neděli večer zavřely volební místnosti, obě strany znovu vytáhly do boje.

Podle částečných výsledků přišlo hlasovat 55,3 procenta oprávněných voličů. To je více než v prvním kole před dvěma týdny. Volby byly pro Poláky natolik důležité, že ani přesto, že se konaly v době prázdnin, nezapomněli na svoji občanskou povinnost. Ukázalo se, že země je rozdělená na bohatší západ, kde lidé podpořili Komorowského, a hospodářsky zaostalejší východ, který hlasoval na Kaczyńského.

Komorowski v krátkém projevu v neděli večer řekl, že bude usilovat o to, aby byl prezidentem všech Poláků, takovým, který spojuje, a ne dělí. "Musíme odvést obrovský kus práce, aby nám rozdíly nezabránily ve spolupráci, aby nezabránily při budování národního smíru," vyzval budoucí šéf státu.

Jeho rival Jaroslaw Kaczyński mu sice poblahopřál k vítězství, vrátil se ale i k události, která k předčasným prezidentským volbám vedla. V dubnu při leteckém neštěstí na západě Ruska zahynul jeho bratr-dvojče, prezident Lech Kaczyński, a s ním i desítky osobností veřejného života. Jeli se poklonit památce katyňského masakru, při kterém tajná sovětská policie NKVD před 70 lety zavraždila tisíce Poláků.

"Tu záležitost jsme v době kampaně odložili - musíme dostat pravdivou odpověď ve všech ohledech: morálním, politickém i právním," řekl Kaczyński. Jeho strana chce, aby Polsko vyšetřování letecké katastrofy převzalo od Ruska, tamním vyšetřovatelům nevěří. Jaroslaw Kaczyński vybídl své příznivce, aby nezapomínali na oběti neštěstí, "protože z jejich tragické, mučednické smrti vzniklo to hnutí, které vedlo k dnešnímu výsledku". Mezi oběťmi letecké katastrofy byla řada blízkých politických spolupracovníků Kaczyńského.

Europoslanec PiS Jacek Kurski tvrdí, že kandidát jeho strany prohrál proto, že nemohl mluvit o smolenské katastrofě a ptát se vlády, co dělá pro vyjasnění jejích příčin. Hned by se za to na něho podle sesypala kritika, že "hraje tragédií". Komorowski se prý hodí "na náměstka ministra, nejvýše na ministra", v prezidentském paláci bude pouhým statistou.

Místopředseda Sejmu z PO Stefan Niesiolowski na druhé straně obvinil Jaroslawa Kaczyńského, že svůj dříve agresivní tón zmírnil jen kvůli kampani. Šéf PiS v minulosti vystupoval jako bojovník proti "komunistickým strukturám", ostře útočil na Německo, Rusko, nešetřil kritikou na adresu Evropské unie. Niesiolowski upozornil, že jeden z internetových portálů blízkých PiS v neděli napsal jméno Komorowského azbukou. "Kaczyński za to není odpovědný?" ptal se.

Před velkou výzvou nyní stojí premiér Donald Tusk. Po vítězství Komorowského v prezidentských volbách si už nebude moci stěžovat na to, že jeho reformní úsilí "torpéduje" konzervativní hlava státu. Bude se muset také vypořádat se sliby, které během volební kampaně udělal Komorowski a které by polskou státní kasu mohly vyjít pěkně draho.

Naopak Jaroslaw Kaczyński, dříve jeden z nejméně oblíbených polských politiků, díky dobrému výsledku ve volbách posílil svoje postavení ve straně. Vytvořil jí dobrý odrazový můstek pro podzimní volby do místních samospráv a pro parlamentní volby, které se mají konat příští rok.

Tagy: Polsko

Zdroje: ČTK