Polsko z důvodu okupace Krymu evakuovalo svůj konzulát v Sevastopolu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vzhledem k ruské invazi na Krym se Polsko rozhodlo evakuovat svůj konzulát v Sevastopolu. Na svém twitterovém účtu to dnes oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. "Kvůli pokračujícím nepokojům vyvolaným ruskými silami musíme, ač neradi, evakuovat náš konzulát na Krymu," napsal ministr. Česká republika má konzuláty ve Lvově a Doněcku a honorární konzulát v Charkově, na Krymu diplomatické zastoupení nemá. 

Radoslaw Sikorski

Radoslaw Sikorski,zdroj: Profimedia.cz

Sevastopol slouží jako základna ruského i ukrajinského vojenského námořnictva. Ruské jednotky vyrazily bránu ohrazení ukrajinského stanoviště protiraketové obrany a v noci na dnešek tento opěrný bod ovládli. 

Sikorski upřesnil, že sevastopolský okruh přechází pod působnost polského konzulátu v ukrajinské Oděse. Polské ministerstvo zahraničí zároveň vyzvalo polské občany, kteří jsou případně na Krymu, aby poloostrov opustili, a ostatním doporučilo, aby se nevypravovali ani do dalších východních oblastí Ukrajiny, kde žije převážně ruskojazyčné obyvatelstvo. 

Polský premiér Donald Tusk v pátek označil připravované referendum o odtržení Krymu za nezákonný krok, který porušuje ukrajinskou svrchovanost. "Referendum za žádných okolností nelze akceptovat," řekl Tusk. Připustil ale, že Evropa nemá žádné záruky, že Rusko svých útočných akcí zanechá. "Víme jen, že pokud se nic nestane, Rusko se nezastaví. Evropa nemá žádnou jinou volbu," konstatoval polský premiér. 

Ukrajina podle Tuska potřebuje co nejbližší termín podpisu politické části smlouvy o přidružení k Evropské unii, aby potvrdila legalitu své vlády a znemožnila ruské manipulace veřejným míněním. "Otevřeně řečeno, náš tlak na brzký podpis se mezi členy EU s velkým nadšením nesetkal," řekl Tusk. 

Fakt, že Evropa a USA jsou připraveny k radikálním krokům proti Rusku ale podle polského premiéra opravňuje k nadějím, že "agresivní pochod Putina a Ruska může být zastaven". 

Tagy: Polsko Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK