Polsko se rozhodlo kvůli Krymu urychlit nákup protiraketového systému

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Polsko se vzhledem k napjaté situaci na Ukrajině rozhodlo urychlit nákup vlastního protiraketového systému. Místo původního plánu, který počítal až s rokem 2015, má být vítěz tendru znám už do konce tohoto roku. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak,zdroj: Profimedia.cz

"Do konce letošního roku již chceme mít vybranou nabídku. To je ve srovnání s původními plány urychlení o několik měsíců," citoval Reuters náměstka ministra obrany Czeslawa Mroczeka. Ten také dodal, že uspíšení výběru je zčásti způsobeno ruskou vojenskou intervencí na ukrajinském Krymu. 

Do tendru se zapojila čtveřice zájemců. Prvním z nich je francouzský Thales ve spolupráci s evropským výrobcem raketových zbrojních systémů MBDA a polským zbrojařským uskupením, druhým zájemcem je izraelská vláda třetím americký Raytheon. O kontrakt usiluje také konsorcium MEADS v čele se zbrojařským gigantem Lockheed Martin. 

Podle MEADS má obchod hodnotu asi pět miliard dolarů (100 miliard korun), experti však odhadují cenu celého protiraketového systému až na 40 miliard zlotých (přes 261 miliard korun). 

Tagy: Rusko Polsko Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK