Polsko možná Polanského nevydá. USA nedodaly potřebné dokumenty

- Aktuality autor: roj

Spojené státy neposlaly polskému soudu v Krakově dokumenty potřebné k žádosti o vydání režiséra Romana Polanského ke stíhání. Soudce lhůtu o několik dní prodloužil, pokud však dokumenty nedorazí, může proces vydání i zastavit. 

Režisér Roman Polanski u krakovského soudu

Režisér Roman Polanski u krakovského soudu,zdroj: Profimedia.cz

Soudce Waldemar Žurek agentuře Reuters řekl, že lhůta pro zaslání vyžádaných dokumentů z USA byla o několik dní prodloužena. Soud tak prý dává poště čas na případné doručení zásilky.

Poslední soudní jednání ohledně Polanského se v Polsku konalo koncem května, tehdy soudce odročil proces na září. Požádal Spojené státy o další právní pomoc a vyjasnění některých otázek do 8. srpna.

Jedenaosmdesátiletý Polanski má americký i polský pas a americká justice žádá jeho vydání kvůli sexuálnímu styku s nezletilou v Kalifornii v roce 1977. Režisér v soudním procesu v USA sex s tehdy třináctiletou dívkou přiznal, trval ale na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, se kterým dívka souhlasila.

V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění. Od soudu filmař odešel s trestem třech měsíců psychiatrického léčení, prokuratura ale chce případ znovu otevřít.

Krakovské státní zastupitelství dospělo v lednu k závěru, že režiséra je možné do USA vydat, třebaže trestný čin, kvůli kterému Američané chtějí Polanského pohnat před soud, je podle polských zákonů promlčený. Polanski žije ve Francii a žádost USA o jeho vydání už před pěti lety řešil soud ve Švýcarsku; nakonec ji zamítl.

Tagy: zahraničí Polsko Spojené státy americké sex s nezletilou justice a soudy

Zdroje: ČTK