Polsko a Pobaltí dostanou od Američanů 600 vojáků. A co my?

- Aktuality autor: Alina Holušová

Spojené státy vyšlou do Polska a Pobaltí 600 vojáků. Oficiálně se hovoří o blíže neurčeném pozemním cvičení. Vzhledem k událostem na Krymu a východě Ukrajiny jde však o jasnou reakci na aktivity Ruska. Už ve středu dorazí 150 vojáků do Polska a v následujících dnech poskytne Pentagon dalších 450 vojáků pobaltským státům. 

Američtí vojáci, ilustrační snímek

Američtí vojáci, ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho půjde o sérii cvičení, která budou probíhat "v příštích několika měsících a později". Konec zesílené americké přítomnosti v oblasti tedy není specifikován. 

Zatímco Pentagon podle amerických médií zprvu plánoval malé jednorázové manévry, evropské státy tlačily z obavy před ruskou vojenskou silou na dlouhodobější přítomnost. 

Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak, který minulý týden o akci jednal ve Washingtonu, za hlavní motiv zájmu o americké vojáky na východě Evropy označil zjevné lhaní prezidenta Vladimira Putina o tamních ruských akcích.

Putinem vyjádřená nová doktrína umožňující Rusku zasáhnout v kterékoli zemi, kde je podle názoru Moskvy ohroženo ruskojazyčné obyvatelstvo, je podle Siemoniaka potenciální hrozbou pro země sousedící s Ruskem či státy s ruskojazyčnou menšinou. 

Tagy: USA armáda Polsko Spojené státy Pobaltí američtí vojáci

Zdroje: ČTK