Polovina zatčených při násilnostech v Polsku jsou Němci

- Aktuality autor: Jan Pastor

Při bitkách, jež ve Varšavě propukly během pátečních pochodů k výročí obnovení nezávislosti Polska, policisté zadrželi 210 lidí a téměř polovinu z nich tvoří Němci. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters policejní mluvčí Maciej Karczyński.

Upřesnil, že mezi osobami zadrženými poté, co výtržníci napadli policii láhvemi, dlažebními kostkami a dalšími předměty, je 92 Němců. Ve vazbě se ocitli také jeden Španěl, Maďar a Dán.

Podle Karczyńského bylo při střetech zraněno 40 policistů a zničeno 14 policejních vozidel.

Kvůli pátečnímu násilí v ulicích Varšavy, nejhoršímu v Polsku za řadu let, se dnes premiér Donald Tusk sešel s nejvyššími bezpečnostními činiteli, včetně ministrů vnitra a spravedlnosti. Po schůzce uvedl, že je třeba začít uvažovat o změně právních předpisů upravujících demonstrace. Tusk se vyslovil zejména pro zákaz nošení oděvů, které by zakrývaly obličej. Zákaz by podle něj umožnil snáze identifikovat demonstranty, kteří porušují zákony, a následně je trestně stíhat.

S policisty se poprali hlavně příznivci krajní pravice

Premiér ale zdůraznil, že nepodporuje omezení práva na svolání demonstrace. "Pokud bychom umožnili policii nebo místním úřadům říkat demonstracím 'ne', mohly by ono 'ne' říkat příliš často," uvedl premiér.

Pro zpřísnění podmínek pro svolání demonstrace se bezprostředně po násilnostech vyslovil prezident Bronislaw Komorowski. Žádal, aby organizátoři demonstrace nesli odpovědnost za škody způsobené během protestu.

S policisty se podle místních médií poprali hlavně příznivci krajní pravice, kteří vyrazili na pochod v centru metropole. Způsobili přitom značné škody.

Muži zákona použili slzný plyn a vodní děla

Proti útočícím zamaskovaným přívržencům krajní pravice muži zákona použili slzný plyn a vodní děla. Organizátoři takzvaného Pochodu nezávislosti, na který přišli přívrženci pravice, různých nacionalistických sdružení a tvrdé jádro fanoušků některých fotbalových klubů, dříve ujišťovali, že během jejich akce bude klid.

Podle polské tiskové agentury PAP na pochodu nacionalistů vlály kromě polských vlajek i slovenské, srbské a chorvatské prapory. Média už dříve informovala, že přívrženci polské krajní pravice si pozvali posily ze zahraničí. Vandalové ničili zastávky městské hromadné dopravy, odpadkové koše, policejní auta, zapálili také přenosový vůz jedné z televizních stanic.

Tagy: Polsko násilnosti pochod

Zdroje: ČTK