Polovina Čechů věří, že se o sebe postará na stáří sama. Jen procento spoléhá na stát

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Polovina českých občanů je přesvědčena, že se o sebe dokáže sama ve stáří postarat. 45 procent se domnívá, že se o ně postarají děti. Desetina se chce svěřit do péče specializovaných zařízení. Pouhé jedno procento lidí spoléhá na to, že se o ně ve stáří postará stát. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sodexo, který se uskutečnil v druhé polovině května mezi 300 respondenty. 

Většina Čechů se podle průzkumu na stáří vůbec nepřipravuje. Takový postoj uvedla více než třetina z nich. Druhá největší skupina (37 procent) se na stáří připravuje hlavně z materiálního hlediska, tedy snaží se zajistit finančně. Desetina se snaží o zajištění takového bydlení, které jim umožní prožít hezké stáří. 

Do důchodu se těší třetina Čechů, další třetina se ho naopak obává. Na důchodový věk se těší více muži než ženy. Ti, kteří mají z odchodu do důchodu obavu, uvádějí, že největším strašákem pro ně je hlavně nedostatek peněz. To uvedlo 75 procent respondentů. Další velkou skupinu straší především zdravotní problémy. 

Co se týká perspektivy volného času v důchodu, nejčastěji se respondenti průzkumu chystají na turistiku. Cestovat v důchodu chce čtvrtina z nich, další velká skupina bude hlavně zahradničit (20 procent) a 18 procent se bude věnovat hlavně rodině. Přátelé a televize zůstali překvapivě na posledních místech seznamu. 

Tagy: stárnutí Češi senioři

Zdroje: ČTK