Politoložka Dvořáková varuje. Lidé mají pocit, že je vláda opustí

- Aktuality autor: red

Radikalizace situace a nepokoje v ulicích v takové míře, jakou máme možnost vidět v posledních dnech ve Velké Británii, prý Česku zatím nehrozí. Myslí si to alespoň politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková. Ovšem varuje přesto před tím, že některé rysy, které tomuto stavu předcházely, jsou i u nás totožné a není dobré je podceňovat.

"Víte, když se podíváte na to, proč byly nepokoje v Řecku, ve Španělsku, tak tam je vedle všech důvodů, které se uvádějí, společný jeden faktor. A to ten, že lidé tam mají pocit, že je jejich vláda opustila a nechala s jejich problémy být. Proto se bouří. I u nás by k tomu mohlo dojít - věřte, že dokud budou mít lidé v uvozovkách špatný pocit jen z toho, že jsou jim snižovány platy, k podobným nepokojům kvůli tomu s největší pravděpodobností nedojde. Ovšem pokud se k tomu přidá fakt, že není pro tyto lidi zastání nikde nahoře, mezi lidmi, které si zvolili, ukáže se, že někdo z té krize profituje a ten druhý, který ani před krizí nic moc neměl a ještě je nucen znovu k utahování opasků, pak to může být problém a roznětka k výbuchu vášní," řekla ParlamentnímListům.cz politoložka Dvořáková.

Podle ní by proto ani česká vláda neměla podceňovat některé věci, kvůli kterým se lidé zlobí - i když zatím většinou jen anonymně a nepříliš nahlas. "Impulsem k tomu, aby lidé vybuchli, pak může být prakticky maličkost. Hodně opatrně by však vláda měla zvažovat to, aby neprošel zákon, který by zakazoval zveřejňování platů různých poradců na ministerstvech a úřadech. Ti pobírají, jak se ukazuje , velké peníze ze státní kasy, tak proč by o jejich příjmech a také to, za co je pobírají, neměli vědět ti, co do té kasy přispívají? Lidi může popudit také to, pokud sněmovna nevydá ke stíhání Víta Bártu - a tím neříkám nic o tom, zda je vinný či nikoli," popsala možná slabá místa, jež by mohla vyvolat výbuch nepokojů i u nás, Dvořáková.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Zdroje: ČTK