Politologové: ODS náhradníky za Topolánka má, ale vyčkává

- Aktuality autor: red

Hlavním důvodem toho, proč ODS nyní nemá alternativu k současnému lídrovi Mirku Topolánkovi, je to, že jeho konkurenti vyčkávají a před volbami nechtějí riskovat otevřený střet o post šéfa strany.

Shodli se na tom čeští politologové. Přesto připouštějí, že určitá personální krize ve straně panuje. Pokud jde o dojem, který může víkendový kongres ODS zanechat u voličů, jsou názory politologů různé. 

"Každý si svou politickou budoucnost snaží nějak načasovat a toto je zrovna okamžik, kdy mnoho lidí do vrcholných pozic nepůjde, protože konfrontace s Mirkem Topolánkem za těchto okolností by vůbec nemusela být úspěšná," řekl politolog Tomáš Lebeda. Osobnosti, které mají minimálně ambici být novým lídrem, ale podle něj ODS určitě má, i když je otázkou, jak kvalitní. Ve srovnání s ostatními českými stranami je na tom v personálních věcech ODS "spíše lépe než hůře", míní Lebeda.

Také podle politologa Michala Klímy se alternativa k Topolánkovi v ODS najde, ale až po volbách. "Když volby dopadnou pro ODS špatně, tak určitě tam těch kandidátů bude víc a určitě ne všichni budou špatní. Každá strana má určitý potenciál," řekl. Z personálního hlediska ale podle něj v ODS rozhodně existují "určité nedostatky až určitá krize". 

Ještě kritičtější byl politolog Rudolf Kučera, podle nějž se do čelných funkcí v ODS dostali lidé, kteří nejsou schopni veřejnost zaujmout a přijít s novým programem. "Alternativa se nikde nevytvářela, nikdo nepracoval na tom, aby se vychovala nová skupinu lídrů. Je to stále ta stará skupina jako Topolánek a (místopředseda ODS Ivan) Langer, která se snaží zuby nehty udržet až do, obávám se, hořkého konce," řekl. Taková situace podle něj rozhodně nesvědčí o tom, že by ODS byla živá strana, která pracuje dlouhodobě. 

Klíma i Lebeda se nicméně shodují na tom, že ODS udělala dobře, když se vyhnula změnám vedení před volbami. "Pro ODS je důležité, že si dokázala udržet kontinuitu, že se před volbami nepustila do nějakého velkého personálního harakiri ve vedení, protože to by určitě nepůsobilo dobře na voliče," řekl Lebeda.

Topolánek je podle navíc politikem, kterého může ODS v politickém marketingu dobře využít. Získal totiž prý kredit jak svým působením v roli předsedy Rady EU, tak tím, že po volbách v roce 2006 nalezl řešení velmi obtížné politické situace. 

Podle Klímy je výsledkem kongresu především posílení pozice Topolánka minimálně do voleb. "Takže se odkládá období, kdy se bude znovu řešit personální otázka, což je velmi důležité, protože hrozila konfrontace ještě někdy v lednu či únoru, což v tuto chvíli bylo zažehnáno," řekl. 

Kučera nicméně soudí, že kongres ODS byl špatně připraven, a voliče tak může spíše odradit. "Nevědělo se, jak bude probíhat. Dali najevo svou nejednotu. To, co se tam odehrálo není ukázka demokracie, ale hlouposti," řekl. Podle Lebedy ale kongres širší veřejnost příliš nezaregistrovala. "Pro běžného voliče, zvláště toho nerozhodnutého, to určitě není tím hlavním měřítkem, podle kterého se bude rozhodovat," řekl. Pro volební kampaň je podle něj naopak klíčová postava volebního lídra a v tomto smyslu prý Topolánek nemusí být špatnou volbou.

Tagy: ODS topolánek kongres

Zdroje: ČTK