Politolog: Vítěze stávky určí až veřejné mínění a média

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Výsledek čtvrteční celodenní stávky interpretují jako vítězství pořadatelé protestu i vláda, proti jejímž reformám se akce odborů uskutečnila. Vláda si podle politoložky Vladimíry Dvořákové neuvědomuje, že nemá dostatečnou empatii pro nespokojenou veřejnost.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle politologa Daniela Kunštáta nezáleží ani tak na tom, jakým způsobem se protestní akce uskutečnila. Potenciálního vítěze stávky určí až její mediální a společenská interpretace v následujících dnech, míní. "Podle mého názoru to zatím spíš vypadá, že by stávka mohla vládě pomoci se politicky sjednotit a utužit vztahy v koalici," řekl Kunštát. 

Za jeden z normálních způsobů komunikace veřejnosti s vládou považuje stávky a demonstrace politoložka Vladimíra Dvořáková. "Je to klasický mechanismus vyjednávání," řekla. Stávka, jakou ve čtvrtek Česko zažilo, není podle ní "žádné drámo". Už dříve ale varovala před rizikem, že nespokojenost veřejnosti s vládou přeroste do neorganizovaných akcí, při kterých hrozí násilí.

Podle politoložky je třeba rozlišovat mezi demonstracemi a stávkami a radikálními protesty, které mohou přerůst v násilí, a to i z nepatrných důvodů. Vláda si podle Dvořákové neuvědomuje, že nemá dostatečnou empatii pro lidi, kteří žijí v souvislosti s připravovanými změnami v nejistotě a které mohou různé aféry kabinetu ještě více radikalizovat. 

Češi se stávkovat teprve učí

Češi se podle Dvořákové stávkovat a demonstrovat teprve učí, protože minulý režim takové akce zprofanoval. Vstřícnost k demonstrantům v Česku podle jejího názoru ale zřejmě nedoroste rozměrů jako například ve Francii či Řecku. 

Podle Kunštáta protest nebyl tak silný, jako byly jiné podobné akce v minulosti. "Podle mého si odboráři slibovali víc," řekl. Upozornil také, že se k pochodu odborářů nepřipojily spontánní skupinky nespokojených spoluobčanů. Některé průzkumy veřejného mínění přitom v uplynulých dnech uváděly velmi vysoké procento lidí nespokojených s vládními reformami. 

"Jedna věc je, že jste jako občan s něčím nespokojen. Druhá potom, jestli jste ochoten s tím něco udělat," uvedl Kunštát. Nespokojenost s dílčími kroky vlády podle něj ještě neznamená odsouzení celé vlády a snahu o její odstranění. "Nesouhlas s nějakou věcí nemusí být nutně fatální," uvedl politolog k diskutovanému rozporu mezi nízkou mírou podpory vládních reformních plánů a účastí na protestní akci.Tagy: stávka Vláda politologové

Zdroje: ČTK