Politici i vojáci na pietní akci vzdali hold generálu Heliodoru Píkovi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

U generálního štábu v Praze se dnes sešli vojáci i politici, aby uctili památku generála Heliodora Píky, oběti komunistického režimu. Byl popraven 21. června 1949.

Pieta Heliodora Píky

Pieta Heliodora Píky,zdroj: isifa/Lidové noviny

Přítomní při této příležitosti varovali před pokusy současných komunistů "falšovat minulost". Píku ocenili jako čestného a statečného člověka. 

Piety se dnes zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo kardinál Dominik Duka

Řečníci se v projevech shodli, že Píka musel zemřít, protože věděl příliš mnoho o tom, jak fungoval komunistický režim v Sovětském svazu. Zároveň ho vyzdvihli jako čestného a statečného člověka. "Provinil se především tím, že vyčníval," poznamenal náčelník generálního štábu Petr Pavel. 

Přítomní se také podivili nad tím, že kromě jeho rodiny a obhájců nikdo v tehdejším Československu na jeho obranu nevystoupil. "Samozřejmě, že to bylo velmi riskantní se ozvat, ale to už tak v životě občas bývá, že je potřeba udělat něco riskantního," řekl Stropnický

Sobotka poznamenal, že se stále častěji mezi "současnými příznivci Gottwalda" objevují pokusy "falšovat minulost", což označil za "nechutné drzosti", které nelze přehlédnout ani tolerovat. Narážel tak na komunistickou poslankyni Martu Semelovou, která před časem zpochybnila vykonstruovanost procesu s Miladou Horákovou. Prohlásila, že pochybuje o tom, že by přiznání popravené Horákové bylo vynucené. 

Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se při první světové válce zúčastnil bojů na francouzské frontě. Vystudoval na Vysoké škole válečné v Paříži, působil na Vojenské akademii v Hranicích i na hlavním štábu Československé armády. Od roku 1932 do roku 1937 byl vojenským atašé v Rumunsku s akreditací i pro Turecko. 

Během druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn. 

V prosinci 1948 byl mimo jiné obžalován z vojenské zrady a ze zločinu zneužití úřední moci. V lednu 1949 byl pak v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Popraven byl 21. června ve věznici v Plzni-Borech. Teprve v roce 1968 byl Heliodor Píka zproštěn viny. 

Tagy: výročí pieta generál

Zdroje: ČTK