Politici ČSSD se přou, zda spolupracovat s komunisty

- Aktuality autor: red

Dva přední činitelé ČSSD - její místopředseda Roman Onderka a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas - se přou o to, zda by si ČSSD měla zakázat spolupráci s KSČM na všech úrovních, tedy i v krajích.

Podle pondělního Práva to Onderka navrhl na pátečním jednání předsednictva ČSSD, přičemž tvrdí, že "kolegové ho a priori neodmítali". Naopak Palas označil Onderkův návrh za cestu do pekel dlážděnou dobrými úmysly a varoval, že by pro sociální demokracii nebyl výhodný. 

Sociální demokraté si vládní spolupráci s komunisty a některými dalšími stranami zakázali na sjezdu v roce 1995 v Bohumíně - stranickému usnesení se proto dodnes říká "bohumínské".

V některých regionech ale obě strany vládnou společně. Krajskou vládní koalici tvoří mimo jiné právě v Moravskoslezském kraji, jehož hejtmanem je Palas. Před letošními sněmovními volbami některá média a pravicoví politici tvrdili, že cílem ČSSD je obejít bohumínské usnesení a v případě sestavování vlády vytvořit menšinový kabinet s tichou podporou KSČM. Podobně vládnou sociální demokraté například ve Středočeském kraji. 

"ČSSD by konečně měla vyjádřit svůj názor na jakékoli koalice s komunisty. Proto jsem na předsednictvu v pátek navrhl revokaci bohumínského usnesení, aby došlo k úplnému zákazu spolupráce s KSČM, a to na všech úrovních. V praxi by to znamenalo, že sociální demokracie už nikdy nebude usilovat o menšinovou vládu podporovanou komunisty, natož cokoli jiného," řekl Onderka Právu. 

Podle Onderky se ČSSD už nesmí dostat do situace, kdy by její volební výsledek oslabovaly spekulace o možné podpoře ze strany komunistů. "ČSSD musí být středolevá strana, která do budoucna bude mít zvýšený koaliční potenciál. Stavění na komunistech v jakékoli formě by pro ČSSD bylo záhubou," dodal. 

Palas popřel, že ČSSD chtěla po volbách usilovat o menšinovou vládu s podporou komunistů. Palas, který byl v letech 1981 až 1994 členem komunistické strany, nepochybuje o Onderkových dobrých úmyslech, nicméně je přesvědčen, že Onderka "se hluboce mýlí, pokud se domnívá, že by podobný krok byl prospěšný pro zájmy ČSSD a zejména našich voličů". 

Palas rovněž odmítl Onderkův názor, podle něhož by usnesení, které brněnský primátor zvažuje, bylo přínosem pro všechny politické strany. Palas to považuje za představu "doslova zcestnou až iritující". "Ostatní politické strany by se potutelně usmívaly nad nebetyčnou naivitou sociální demokracie, která si dobrovolně a iniciativně zúžila manévrovací prostor," argumentuje Palas. 

"Přiznám se, že také nevím, o jakou analýzu se opírá jeho (Onderkův) předpoklad, že koaliční spolupráce s KSČM na úrovni krajů ČSSD poškozuje. Nemám informace o tom, že by existovaly takové průzkumy a výsledky voleb výše uvedený závěr nepotvrzují. Nepoškozují naopak ČSSD spíše krajské koalice s ODS?" ptá se dále Palas v prohlášení. ČSSD vládne v koalici s ODS například v Jihočeském a Jihomoravském kraji. K situaci na severní Moravě Palas poznamenal, že "KSČM je zatím jako koaliční partner spolehlivá a konstruktivní". 

ČSSD sice vyhrála květnové sněmovní volby, ale s menším ziskem hlasů, než očekávala. V zemi se proto rýsuje vznik pravostředové koalice ODS, TOP 09 a strany Věci veřejné. V reakci na volební výsledek ČSSD rezignoval její předseda Jiří Paroubek. O nástupnictví po něm budou pravděpodobně bojovat především statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek.

Zdroje: ČTK