Policistům se ministr John nezamlouvá, proč asi?

- Aktuality autor: red

Pod petici za odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV) se podle policejních odborářů zatím podepsalo 21.800 policistů, což je více než polovina policejního sboru. Podpisy chtějí sbírat do 15. března, pak žádost předloží premiéru Petru Nečasovi (ODS). Píšou to dnešní Lidové noviny.

Policejní odbory petici zorganizovaly kvůli úsporným opatřením v resortu vnitra, hlavně snižování mezd a prostředků na provoz. Od změny vedení ministerstva čekají zejména jiný sociální dialog.

Odbojné odbory

Podle šéfa Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka, který je jedním z hlavních iniciátorů petice, počet podpisů potvrzuje, že ministr nemá důvěru policistů. "Především se na tom podepisuje jeho vystupování a to, jak o nás hovoří," řekl.

Příslušníkům bezpečnostních složek se od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory však tvrdí, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší.

John ale jakékoliv pochybení odmítá, podle něj odbory dělají politiku a pletou si adresáta. "Petici měli adresovat vládě, která jednomyslně odhlasovala rozpočtové škrty, a tím pádem by měla odvolat sama sebe," řekl ministr.

Hasiči se přidají?

Dodal, že nikdo není schopen vyjednat pro resort vnitra ani korunu navíc. John se již dříve bránil tím, že je prvním ministrem, který se musí vypořádat s citelně seškrtaným rozpočtem a musí dělat nepopulární kroky.

List upozornil, že bezpečnostní sbor má celkem 41.000 členů, petici podepsala tedy více než polovina příslušníků. Podle LN policejní odboráři zaznamenali i několik případů, kdy nadřízení nepřímo tlačili na policisty, aby petici nepodepisovali.

Do akce se zapojili také hasiči, kteří zatím evidují na dva tisíce podpisů. "Předpokládáme, že jich dorazí okolo pěti tisíc," uvedl místopředseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Juřík. Podle něj se hasičům plat snížil až o 17 procent.

Zdroje: ČTK