Policistům neklesnou mzdy o víc než sedm procent, slíbil Lessy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policejní prezident Petr Lessy chce garantovat, že policistům letos neklesnou mzdy o víc než sedm procent. Lessy to řekl v pondělí s tím, že je zavádějící porovnávat výplatní pásky za prosinec a leden.

Generální ředitel hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán uvedl, že průměrný měsíční plat hasičů se snížil o zhruba devět procent. Odboráři namítají, že pokles je daleko větší, zhruba dvojnásobný, a chtějí odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). 

Ministr vnitra rozdíl mezi poklesem u policistů a hasičů vysvětlil tím, že u hasičského sboru nemohou jít na mzdy peníze z neobsazených míst, protože je plný stav. Není to prý tím, že by si úřad hasičů méně vážil, náprava má přijít v příštím roce. 

250 milionů na odměny pro "excelentní" policisty

John řekl, že policejní prezidium má navíc k dispozici 250 milionů korun na odměny policistům, kteří budou "excelentní". Za výši platů v rámci krajů podle ministra odpovídají ředitelé krajských policejních správ. Štěpán řekl, že pokud by někde v rámci hasičského sboru klesl plat víc, bude to podrobeno analýze. Údaje odborů o tom, že některým hasičů klesl plat až o 18 procent, je podle něho zkreslený údaj. 

John uvedl, že od 1. ledna do současnosti podalo výpověď patnáct hasičů, z toho pět "ze mzdových důvodů", a 124 policistů. Počty odchodů jsou podle ministra běžné a srovnatelné s minulými lety. 

Odbory bezpečnostních sborů v úterý spustí petici za Johnovo odvolání. Vytýkají mu, že nezajistil pro resort dostatečné množství finančních prostředků, údajně větší pokles platů, než bylo avizováno, i způsob, jakým se ministr vyjadřuje o policistech a hasičích.

Tagy: policie pokles mzdy

Zdroje: ČTK