Policisté navrhnou obžalovat exposlance Wolfa z podvodu

- Aktuality autor: red

Protikorupční policie v těchto dnech ukončila po osmi měsících vyšetřování kauzy bývalého poslance Petra Wolfa a jeho manželky Hany kvůli zneužití státních dotací a chystá návrh obžaloby. Informuje o tom středeční Právo.

Obvinění se nyní mají seznámit s rozsáhlým vyšetřovacím spisem a poté se dá podle informací Práva očekávat, že policisté podají státnímu zástupci návrh na jejich obžalobu. 

"My jsme vyšetřování v podstatě skončili. Na celý příští týden mají obvinění a jejich obhájci stanoven termín k prostudování spisu. Dají se ještě čekat jejich návrhy na doplnění dokazování a poté uvidíme," řekl Právu dozorový žalobce Dušan Táborský z ostravského krajského státního zastupitelství. 

Policie Wolfa obvinila loni v listopadu poté, co jej k trestnímu stíhání vydala sněmovna. Viní ho ze dvou různých skutků.

"V prvním jde o úvěrový podvod dílem dokonaný a dílem nedokonaný a ve druhém o zkreslování údajů o stavu hospodaření a porušování autorského práva," řekl tehdy Táborský s tím, že Wolfovi hrozí pět až 12 let vězení. Wolf se stíháním nesouhlasí, podle něj je kauza politicky motivována a bude požadovat zastavení svého stíhání. 

Podle Wolfa i ze závěrečné zprávy ostravského finančního úřadu vyplývá, že státní dotace byla čerpána v souladu s platnými dotačními pravidly. "Tato zpráva je výsledkem 1,5letého šetření a již dávno nabyla právní moci," sdělil Wolf. 

Podle policistů Wolf zneužil několikamilionové státní dotace prostřednictvím své firmy UT 2002. Část ze státních peněz od ministerstva životního prostředí údajně použil k jiným než k určeným účelům. Později ale média přišla s tím, že Wolf už s ministerstvem uzavřel dohodu o narovnání a finančně se s úřadem vypořádal, píše Právo. 

Kvůli stejnému skutku policie v únoru obvinila i Wolfovu manželku, a to pro nový trestný čin dotační podvod. Z ten jí hrozí dva roky až osm let za mřížemi, píše deník.

Zdroje: ČTK