Policisté, kteří kryli Berdychův gang, u NS neuspěli

- Aktuality autor: red

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání skupiny devíti mužů z gangu kolem Davida Berdycha. Jsou mezi nimi také bývalí detektivové Josef Opava a Petr Koňařík, kteří pomáhali krýt kriminální činnost gangu.

Pražský vrchní soud bývalým policistům předloni v prosinci uložil trest 13 a deset let vězení. Nejvyšší soud odmítl dovolání jako zjevně neopodstatněná, potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. 

Dovolání podal rovněž podnikatel Luděk Žalud starší, přezdívaný Ministr, kterého soudy potrestaly nejpřísněji - dostal čtrnáctiletý trest vězení. Vedle něho pak také Oldřich Doležal, Gelal Aboud, též známý jako Samopalník Tony, Václav Strauss, Tomáš Hofer, Luděk Žalud mladší a Jiří Kaňka. Doležal v procesech dostal 11 let a Aboud i Strauss deset let vězení. Hofer s Žaludem mladším obdrželi podmíněné tresty, Kaňka peněžitý trest 10.000 korun. 

Podle obžaloby příslušníci policie po dohodě s Berdychem a Žaludem starším předávali zločincům informace ze zdrojů policie, kryli jednotlivá loupežná přepadení a pomáhali členům gangu vyhnout se trestní odpovědnosti. Gang za to podle spisu z lupu odevzdával 30 procent pro Žaluda staršího, Opavu a Koňaříka. 

V obžalobě jde o trestnou činnost gangu z let 1999 až 2001. Zejména o loupeže, jejichž oběti mnohdy utrpěly vážnou újmu na zdraví, ale také o zneužívání pravomoci veřejného činitele a nedovolené ozbrojování.

Při domovních prohlídkách totiž policie objevila nelegálně držené pistole, střely s ocelovým jádrem, laserový zaměřovač či samopal. Gang si podle obvinění přišel loupežemi na desítky milionů korun. Další případy spojené s Berdychovým gangem soudy řešily v jiných řízeních, některé kauzy ještě česká justice neuzavřela.

Zdroje: ČTK