Policisté a hasiči půjdou proti škrtům protestovat před sněmovnu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Dav hasičů a policistů se ve středu ráno vydá ze stanice metra Malostranská před budovu sněmovny na Malé Straně. Budou protestovat proti úsporným opatřením vlády na ministerstvu vnitra, především pak proti snižování platů.

Téměř na rok přesně zopakují svůj loňský protest, který se také uskutečnil před Poslaneckou sněmovnou. 

Stejně jako loni totiž poslanci budou ve třetím čtení projednávat návrh zákona o státním rozpočtu. Podle něj má příští rok vyjít s 52,9 miliardy korun, což je téměř o sedm miliard korun méně v porovnání se schváleným letošním rozpočtem.

"Chceme se zeptat poslanců, zda budou hlasovat pro likvidační škrty"

Policie má dostat 28,6 miliardy proti letošním 33,5 miliardy a hasiči 6,9 miliardy, letos měli 8,1 miliardy. U policie se sníží investice a provozní výdaje o 37 procent, u hasičů provoz o 22 procent a investice o 64 procent. "Z našeho hlediska je to seškrtání výrazné až likvidační, a proto se jdeme poslanců, které jsme si sami zvolili, zeptat, jak budou hlasovat," řekl předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk J. Oberreiter. 

Protestující hasiči a policisté budou podle něj svou akcí podporovat pozměňovací návrh sociálnědemokratického poslance a exministra vnitra Martina Peciny. Hasičům chce přidat 700 milionů korun a policii 1,3 miliardy korun. 

Vzhledem k tomu, že je před sněmovnou demonstrovat zakázáno, mohou nastat určité problémy. "Bude to soukromá akce občanů, půjdeme po chodnících. Budeme také chtít navštívit sněmovnu, kontaktovat poslance a zeptat se jich, jak budou hlasovat," řekl Oberreiter. Účastníci ovšem ponesou transparenty. Pokud to tedy pracovník magistrátu vyhodnotí jako soukromé shromáždění, může být akce rozpuštěna. 

Desítky vyslanců do sněmovny

Do sněmovny pak demonstranti pošlou 80 svých zástupců. Právě tolik míst je totiž vyhrazeno veřejnosti. "Budeme sledovat, jak kdo hlasuje, jaké jsou připomínky, abychom si propříště udělali obrázek, jak hlasují námi zvolení poslanci," řekl Oberreiter. 

Loni se protestů proti čtyřprocentnímu snížení platů zúčastnili zhruba dvě tisícovky policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců. Tehdy se podařilo prosadit pozměňovací návrh Bohuslava Sobotky (ČSSD), který přinesl na platy státních zaměstnanců navíc 3,7 miliardy korun. "Dnes už je zřejmě o platech rozhodnuto, protože nařízením vlády tarifní tabulky budou o deset procent nižší," řekl Oberreiter. Je proto podle něj potřeba postavit se proti úsporám na netarifních složkách mzdy. 

Kvůli snížení objemu mezd ve státní a veřejné správě o deset procent a způsobu, jakým se snižují, zaměstnanci ve státní a veřejné správě protestovali již minulý týden. Odbory vyhlásily jednodenní protestní stávku, které se podle nich zúčastnilo téměř 150 tisíc lidí. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy policisté a hasiči, ze zákona stávkovat nemohou. Ve středu to bude tedy jejich hlavní protest.

Tagy: poslanci policie sněmovna hasiči demonstrace

Zdroje: ČTK