Policista zastřelil v opilosti člověka. Dostal podmínku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Krajský soud v Hradci Králové dnes uložil bývalému policistovi Jiřímu Jungmanovi, který v květnu 2008 zastřelil při potyčce člověka, dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Dnešní rozsudek dosud není pravomocný. Původní desetiletý trest za vraždu zrušil Ústavní soud a Jungman byl letos v září propuštěn z vězení. 

Policie

Policie,zdroj: Mediafax

Předseda senátu Miloslav Ježek dnes řekl, že senát hradeckého soud nemá na svém původním závěru co měnit. "Obžalovaný si byl vědom, že může zbraní ublížit, bránil se a nedbalostí došlo k tomu závažnému následku," řekl Ježek. Soud Jungmana potrestal za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky, podle soudu v tomto případě nešlo o nutnou obranu. 

S dnešním verdiktem nesouhlasí státní zástupkyně Lenka Faltusová, která navrhovala Jungmana potrestat za zločin zabití. "Pokud někdo střílí zbraní ráže 9 do oblasti hrudníku poškozené osoby, tak jsem přesvědčena, že minimálně může být srozuměn s tím, že jej může usmrtit," řekla Faltusová. Za zabití Jungmanovi hrozil trest tři až deset let vězení. 

Muži byli opilí

Obžalovaný od začátku tvrdí, že jednal v nutné obraně a požadoval zproštění obžaloby. "Byl jsem bezdůvodně napadený, vypustil proti mně svého psa. Ve chvíli, kdy jsem ležel na zemi a byl stále atakován údery do hlavy a kousáním psa, jsem v bezvýchodné situaci použil zbraň," řekl dnes novinářům Jungman, který tvrdí, že by se ve stejné situaci zachoval stejně i nyní. "Opravdu mi nic jiného nezbývalo," řekl Jungman. 

Incident se odehrál v Trutnově. Jungman se pozdě v noci dostal do slovní a poté i fyzické potyčky s dalším mužem. Oba byli podle spisu opilí. Následná potyčka skončila střelbou. Jeden z výstřelů zasáhl muže do srdce. 

Hradecký soud Jungmanovi v roce 2010 uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na pět let, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud v Praze ale čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou. Před dvěma lety verdikt potvrdil Nejvyšší soud. 

ÚS však verdikt zrušil, protože podle něj justice zcela pominula Jungmanovy argumenty a rozhodla o jeho vině bez odpovídajících důkazů. Podle soudu například z žádného z důkazů nelze jednoznačně odvodit, že Jungman potyčku vyprovokoval.

Tagy: soud trest vražda policisté

Zdroje: ČTK