Policista se opřel o islámskou svatyni botou. Co s ním tak asi udělají?

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Oplétačky nejspíš čekají saúdsko-arabského policistu, který si udělal pohodlí v Mekce. Muže totiž vyfotili, jak se opírá o svatyni Kaabu a šlapku boty má na stěně stavby.

Kaaba je pro muslimy posvátná

Kaaba je pro muslimy posvátná,zdroj: Profimedia.cz

Dotknout se někoho nebo něčeho posvátného podrážkou bot, nebo ji na místo jenom otočit, se považuje na Blízkém východě za urážku. Fotografie tak vzbudila na sociálních sítích pozdvižení. Jenom někteří uživatelé vyjádřili pochopení s policistou unaveným dlouhou službou. Ostatní jsou přesvědčeni, že místo znesvětil. Úřady se nejprve snažily muže hájit tvrzením, že na nohou neměl boty, ale gumové ponožky, avšak na záběru je obuv vidět.

Server Gulf News napsal, že princ Mišal bin Abdalláh bin Abdal Azíz, který je guvernérem Mekky, prohlásil, že takové chování nemůže být tolerováno, a vyzval k potrestání policisty. Dle prince není hoden vykonávat službu u tak významného místa. Požádal také velitele mekské policie, aby poskytl svým mužům školení o tom, jak se mají v objektu Velké mešity chovat.

Kaaba leží uvnitř komplexu Velké mešity, kam se každoročně sjíždějí miliony poutníků. Dav při jednom z rituálů krouží právě kolem Kaaby, která bývá zakrytá černým vyšívaným suknem. 

Tagy: Saúdská Arábie

Zdroje: ČTK