Policista popřel útok na Vietnamce, který loni v Brně zemřel

- Aktuality autor: red

Policista podezřelý z loňského smrtelného napadení jedenatřicetiletého Vietnamce v Brně dnes u brněnského krajského soudu svou účast při zbití cizince popřel. Vietnamec několik hodin po policejním zásahu zemřel.

Měl natrženou slezinu a zlomená dvě žebra. Policistovi Josefu Srnskému za to hrozí až 15 let vězení. Stejný trest hrozí i obyvatelce domu v Körnerově ulici Kateřině Slavíčkové. I ona dnes podíl na napadení cizince popřela.
Kromě nich stojí před soudem dva Srnského kolegové - František Jaroš a Jarmil Šimoník. Policistům hrozí až tříletý pobyt za mřížemi za to, že napadení přihlíželi a proti Srnskému a ženě nezakročili.


Z obžaloby vyplývá, že 4. ledna přivolala policii žena, která měla ve svém bytě ubytováno několik vietnamských nájemníků. U jednoho z nich našla drogy - prý 30 balíčků s heroinem. Strážce zákona přivolala na radu své sousedky Slavíčkové. Policie drogy zabavila. Vietnamec doma nebyl, proto ženu požádala, aby zavolala, až se vrátí.
Slavíčková uvedla, že Vietnamce celá událost nahněvala. Když se vrátil domů, začal být údajně agresivní. Bytná šla přivolat policii, její přítelkyně se dostala s cizincem do konfliktu. Slavíčková popsala, že ji napadal pěstmi, při sporu také upadl na schodech. Následně dorazila policejní hlídka vedená Srnským.


Slavíčková nepotvrdila, že by se trojice policistů chovala agresivně. Vietnamce sice přinutila, aby si klekl a když se nebyl schopen v této pozici udržet, několikrát do něj strčila.
V obžalobě se ale uvádí, že Slavíčková se Srnským bezbranného Vietnamce kopli do břicha a policista mu dal i několik údarů pěstí. "Nikoho jsem nebyl ani nekopal. Použití donucovacích prostředků ani nebylo nutné," řekl Srnský. Stejně vypovídal i jeho kolega Jaroš. Tvrzení o bití cizince označil za lež.


Cizinec v době zásahu neměl na sobě stopy zranění a nežádal ani ošetření lékaře. Z bytu byl Vietnamec převezen do policejní cely. Až později si začal stěžovat na potíže, byl převezen do nemocnice, kde pak zemřel.


Srnský byl stíhán i za přechovávání dětské pornografie. V jeho domácím počítači ji našli kriminalisté, kteří se zabývali případem Vietnamcova úmrtí. Ukázalo se ale, že Srnský o těchto souborech v manželčině počítači nevěděl. Byl zproštěn viny. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Případem se proto bude ještě zabývat brněnský krajský soud.

Tagy: smrt policista vietnamec

Zdroje: ČTK