Policie zveřejní další podrobnosti k zatčení osmi lidí v kauze metanolu

- Aktuality autor: Michal Polák

Kriminalisté zabývající se organizovaným zločinem dnes zveřejní na tiskové konferenci v Praze podrobnosti k zadržení osmi lidí v metylalkoholové kauze. Detektivové zatkli skupinu podezřelých minulý týden na Ostravsku a Zlínsku a přes víkend na čtyři z nich zlínský okresní soud uvalil vazbu. Je mezi nimi také podnikatel Radek Březina a jednatel firmy Verdana Robert Sedlařík. Zbylí čtyři budou stíháni na svobodě. 

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera,zdroj: Mediafax

Podle informací médií stojí Březina za Likérkou Drak. V lihovinách s její etiketou byly ve zlínském skladu Verdany dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty metylalkoholu. 

Kriminalisté ve čtvrtek také zasahovali v Hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který patří právě Březinovi. Podle státního zástupce Romana Kafky, který má na starost vyšetřování metanolové aféry, se zásah sice kauzy týkal, ale "primárně jiné trestné činnosti". Podle informací by to mohlo být obchodování s nelegálním alkoholem. 

Březina byl již dříve v hledáčku policie

Březina se podle ČR již dříve ocitl v podezření z nelegálních obchodů s lihem a byl obviněn za únos. Z dřívějšího zjištění Reportérů ČT vyplývá, že Březina je také neoficiální hlavou společnosti Morávia-Chem, kde pracoval i jednatel firmy Carlogic Tomáš Křepela - jeden ze dvou hlavních obviněných v metanolové kauze. Obviněný jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga už dříve uvedl, že Morávia-Chem je dodavatelem lihu do této likérky. Společnost však popřela, že by směs s metanolem přišla od ní. 

Metylalkoholová aféra vypukla na začátku září. V celé zemi si vyžádala už 30 životů a další lidé budou mít trvalé následky, zejména poškozený zrak.

Tagy: kriminalisté metylalkohol

Zdroje: ČTK