Policie zatýkala úředníky na Kolínské radnici

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Policie zatkla minulý týden tři úředníky odboru dopravy kolínského magistrátu. S nimi obvinila dalších devět lidí. Ve vazbě jsou tři lidé, z toho dva úředníci. Skupina podle policie nejméně ve 44 případech legalizovala ukradená či nezpůsobilá vozidla. Policie rozkrývá další případy, a tak se počet vozů zvýší. Obviněným hrozí až desetileté tresty. Policie o tom dnes informovala novináře.

Radnice na náměstí v Kolíně.

Radnice na náměstí v Kolíně.,zdroj: mukolin.cz

Na kauze mají podle náměstka ředitele středočeské policie Milana Komárka největší podíl obchodníci, kteří chtěli nechat na odboru dopravy přihlásit auto, jež nebylo nikdy přihlášeno. "Byl tam nějaký technický problém, nebo problém s původem vozidla, které bylo kradené," uvedl Komárek. 

Další ve skupině obviněných jsou kurýři, kteří předávali úplatky, a lidé, kteří potřebovali přihlášení auta urychlit. "U tří úředníků bylo prokázáno, že úplatky brali nebo přehlíželi zjevně falešné podklady k vedení správního řízení," dodal Komárek. 

Policie zatkla vedoucího odboru dopravy a dva úředníky. "Úředníkům je kladeno zavinu, že schválili technickou způsobilost aut na základě evidentních padělků, v jednom případě jde o kopii technického průkazu, což v žádném případě nelze zapsat," uvedl státní zástupce Pavel Neruda, který dozoruje část případu. 

Podle něj je nejzávažnějším trestným činem zneužití pravomoci veřejné osoby. Skupina byla obviněna také z přijetí úplatku, neoznámení trestného činu, podplácení, nedovolené výroby a držení úředního razítka, legalizace výnosů trestné činnosti a padělání nebo pozměňování veřejné listiny.

Tagy: korupce kolin

Zdroje: ČTK