Policie zatkla bývalého haitského diktátora

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V hotelu v haitské metropoli Port-au-Prince v úterý policie zatkla bývalého diktátora Jean-Claudea Duvaliera, který se o víkendu nečekaně vrátil do vlasti - a to po 25 letech. Oznámila to agentura AP.

Při odchodu uprostřed policejní eskorty bývalý diktátor zvaný ´Baby Doc´ nic neřekl, na dotazy novinářů neodpovídala ani Duvalierova dlouholetá partnerka Véronique Royová. 

Během dne se soukromě s Duvalierem a jeho právníky sešli vysocí představitelé haitské justice včetně generálního prokurátora. Na Haiti, kam v neděli přiletěl z francouzského exilu, může bývalému diktátorovi hrozit trestní stíhání za porušování lidských práv, smrt tisíců lidí a zpronevěru milionů dolarů z veřejných fondů. 

Vraždy a mučení odpůrců

Nikdo se k tématu rozhovoru nevyjádřil. Nicméně podle agentury Reuters úřady chtějí Duvaliera vyslechnout, aby určily, jestli má být stíhán za zpronevěru státních financí. "Bude vyslechnut a zůstane k dispozici soudnímu systému," prohlásil nejmenovaný vládní činitel. 

Skupiny za lidská práva a další kritikové požadují, aby byl Baby Doc zatčen a stíhán za vraždy a mučení tisíců odpůrců během jeho patnáctileté vlády. Duvalier od svého příletu neřekl, proč se na Haiti vrátil.

Tagy: Haiti návrat diktátor

Zdroje: ČTK