Policie zatkla 700 demonstrantů na Wall Street, blokovali most

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Newyorská policie v sobotu pozatýkala více než 700 lidí, kteří se účastní dlouhodobého protestu na Wall Street proti sociální nerovnosti a chamtivosti velkých firem. Postupně policie drtivou většinu zatčených propustila.

Demonstranti v sobotu na několik hodin zablokovali Brooklynský most a způsobili značné problémy v dopravě. Přes most předtím podle agentury AP prošly dva jiné protestní pochody, u nich se ale žádné komplikace neobjevily.

Demonstranti se v srdci finančního světa na Wall Street shromažďují už dva týdny. Vadí jim nízká solidarita bohatých se zbytkem společnosti, ale i to, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech údajně není moc slyšet. Tvrdí, že brání 99 procent amerických občanů proti procentu nejbohatších.

V sobotu vyrazilo od Wall Street asi 1500 demonstrantů

Podle serveru BBC News dnes byla zadržována už jen necelá dvacítka ze zadržených osob kvůli zjištění totožnosti. Propuštění většinou dostali předvolání k soudům kvůli narušování veřejného pořádku. Také dosud zadržovaní měli být ještě dnes předvedeni před soud na Manhattanu.

V sobotu vyrazilo od Wall Street asi 1500 demonstrantů na neohlášený pochod městem. Na Brooklynském mostě se část z nich oddělila od hlavní skupiny, sešla z chodníku a zablokovala vozovku. Podle deníku The New York Times někteří radikální demonstranti vykřikovali "zabereme most".

Policisté vyzvali demonstranty, aby silnici opustili. "Někteří z nich poslechli a vrátili se na chodník, aniž byli zatčeni. Další se ale chytili za ruce a zůstali na vozovce Brooklynského mostu. Ti byli zatčeni," uvedl policejní mluvčí Paul Browne. Zdůraznil, že úřady varovaly demonstranty, že budou zatčeni, pokud silnici zablokují.

Nebyl to protest proti newyorské policii

Nikdo z demonstrantů hovořících s reportéry The New York Times nevěděl, zda šlo o spontánní nebo zorganizovanou akci. Někteří z protestujících si ale stěžovali, že je policie vlákala na mostě do pasti. "Vypadalo to, že je to (vstup na vozovku) povolené. Nebyl tam jediný policista, který by řekl 'nedělejte to'," tvrdil demonstrant Etan Ben-Ami. "Mysleli jsme, že nás provázejí, protože chtějí zajistit naši bezpečnost," dodal.

Policii trvalo několik hodin, než se podařilo všechny demonstranty z mostu dostat. Jeho zablokování způsobilo ve městě řadu dopravních komplikací.

"Nebyl to protest proti newyorské policii. Byl to protest 99 procent proti neúměrné moci procenta Američanů" , řekl serveru BBC jeden z demonstrantů Robert Cammiso. Další účastník protestu Henry-James Ferry řekl: "Není spravedlivé, že naše vláda podporuje velké korporace spíš než lidi."

Další pochod na Wall Street se má uskutečnit ve středu

Za dva týdny demonstrací to byl druhý policejní zásah proti protestujícím. Minulý týden jich bylo zatčeno 80 a policejní akce tehdy přispěla k vyšší popularitě protestu.

Organizátoři protestů podle serveru CNN tvrdí, že se nechali inspirovat takzvaným arabským jarem, kdy protivládní protesty zachvátily několik severoafrických a arabských zemí.

Iniciativa Occupy Wall Street (Okupujte Wall Street) podle BBC uvedla, že chce v kampani pokračovat. Další pochod na Wall Street se má uskutečnit ve středu. Budou pokračovat také nedělní mítinky v nedalekém Zuccotti parku, soukromém pozemku, který aktivisté "okupují" od 17. září.

Tagy: protest demonstrace zatčení

Zdroje: ČTK