Policie zadržela dvě skupiny montující čtečky na bankomaty, třetí stále uniká

- Aktuality autor: Jan Pastor

Policie v Praze v uplynulém týdnu zadržela dvě na sobě nezávislé skupiny, které se zabývaly neoprávněným kopírováním platebních karet. Třetí skupina, která na území hlavního města tuto trestnou činnost páchá, jí ale dosud uniká.

Pachatelé se podle policistů nejvíce zaměřují na bankomaty u poboček peněžních ústavů, zejména po jejich zavírací době. Na tiskové konferenci to dnes řekl Michal Ihnát z pražského oddělení hospodářské kriminality.

Podle něho obě skupiny, které se takzvaným skimmingem karet zabývaly, pocházely z Balkánu. "Obecně jde o cizojazyčné organizované skupiny, které sem přijedou na pět sedm dní a poté odjedou," uvedl Ihnát. Nejdříve policie zadržela minulé úterý dva podezřelé, které následně i obvinila. Oba jsou stíháni vazebně. V sobotu kriminalisté dopadli druhou skupinu ve chvíli, kdy se její členové snažili zařízení z bankomatu odinstalovat. I tito dva šestadvacetiletí muži byli vzati do vazby.

V případě odsouzení by mohli za mřížemi strávit až osm let

Všechny čtyři muže policie obvinila z trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Za mřížemi by v případě odsouzení mohli strávit až osm let. Při domovních prohlídkách nalezli kriminalisté části skimmovacích zařízení, výpočetní techniku a další věci související s jejich trestnou činností.

Způsob provedení je podle Ihnáta většinou velice podobný. Pachatelé nejdříve na bankomat umístí čtecí zařízení. Ponechají ho nasazené přibližně tři až čtyři hodiny a poté jej sundají.

Skimmovací zařízení se skládá ze speciálního nástavce, který obsahuje elektronický snímač dat z vkládaných platebních karet, a lišty, která obsahuje miniaturní kameru. Ta zaznamenává údaje o zadávaných PIN kódech. Instalace a deinstalace zařízení trvá zhruba dvacet sekund. Data z karet následně pachatelé zkopírují do počítače a posílají je do různých zemí světa jako Austrálie, USA či Keňa, kde pomocí falešných karet vybírají jejich komplicové hotovost.

Dostatečné krytí při zadávání PIN kódu

"Způsob skimmingu je stále stejný, jen se pachatelé zdokonalují v oblasti zařízení nebo kamuflu, do kterých schovávají stále stejné skimmovací zařízení, tedy čtecí hlavu a kameru," vysvětlil kriminalista. Podle něho existuje i speciální skimmovací zařízení, které dokáže přenášet data z platebních karet pomocí technologie bluetooth do nedalekého počítače. Z něj pak mohou být data ihned přeposílána do zahraničí. "Takováto zařízení jsme však zatím zaznamenali pouze dvě," podotkl Ihnát.

Nejúčinnější obranou je podle policisty dostatečné krytí při zadávání PIN kódu, protože možnost odhalení skimmovacího zařízení je při dnešní kvalitě provedení nástavců složité, pro laika prakticky nemožné.

Zdroje: ČTK