Policie v USA zatkla mladíka chystajícího bombový útok

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americká policie zadržela devatenáctiletého mladíka somálského původu, který chtěl v Portlandu ve státě Oregon odpálit bombu při slavnostním rozsvěcení vánočního stromu.

Američana somálského původu už policisté delší dobu sledovali a zajistili, že jím připravená nálož v autě nebyla funkční. Informovala o tom agentura AP. 

Devatenáctiletý Mohamed Osman Mohamud podle policie zaparkoval dodávku s výbušninami v místě slavnostního ceremoniálu v pátek večer místního času. Čtvrt hodiny před rozsvícením stromu se pokusil nálož dálkově odpálit pomocí mobilního telefonu. Telefonát ale nespustil roznětku, jak Mohamud očekával, ale upozornil policisty. 

Policisté sledovali Mohamuda asi rok. Upozornil na sebe e-mailovou korespondencí s radikály v Pákistánu, když se zajímal o možnosti podstoupit teroristický výcvik. 

FBI mu poskytla výbušniny s nefunkční roznětkou

Agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) s Mohamudem poté navázali kontakt a vydávali se za islámské radikály. Pokusili se mladíka od provedení útoku odradit, ale nepodařilo se jim to. Když zjistili, že je Mohamud pevně rozhodnutý bombu v Portlandu odpálit, poskytli mu výbušniny s nefunkční roznětkou. 

Mohamud byl obviněn z pokusu použít zbraň hromadného ničení. Hrozí mu až doživotní vězení a pokuta do výše 250 tisíc dolarů (4,6 milionu korun).

Tagy: USA teror bomba mladík

Zdroje: ČTK