Policie: V kauze sledování politiků ABL trestný čin spáchán nebyl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policisté se nebudou dále zabývat kauzou údajného sledování bývalé starostky ODS v Praze 11 Marty Šorfové a dalších komunálních politiků ze strany ABL. V případu podle nich nebyl spáchán trestný čin.

Pražská policie proto koncem února případ uložila, aniž zahájila trestní řízení, řekla její mluvčí Andrea Zoulová. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 podle ní následně policejní postup schválilo. 

Tehdejší starostku spolu s dalšími komunálními politiky začátkem roku 2006 sledovala podle Mladé fronty Dnes (MfD) bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Policie se začala případem zabývat na základě trestního oznámení, které podala loni na podzim Šorfová. Podle Zoulové zjišťovala, zda nemohlo dojít k neoprávněnému nakládání s osobními údaji. 

"Šetření bylo ukončeno s tím, že vyšetřovatelé nezjistili skutečnosti opravňující zahájení úkonů trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu," uvedla mluvčí. Dodala, že policisté budou ve věci pokračovat, pokud se v případu objeví nové informace. 

Kauza hýbala politickou scénou

Články o údajném sledování komunálních politiků včetně Šorfové zveřejnil deník poprvé loni v září. Počátkem letošního roku napsala, že získala dokumenty, které to potvrzují. Informace vyvolaly na politické scéně velký rozruch. ČSSD vyzvala Bártu k odstoupení. 

Někdejší majitel ABL Bárta již dříve uvedl, že agentura žádné objednávky ke sledování politiků nepřijímala a nikoho nediskreditovala. Dokumenty jsou prý silně manipulovány. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice. 

Bárta se už loni premiérovi Petru Nečasovi (ODS) zaručil svým slovem, že agentura politiky nesledovala, což se nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to premiérovi omluvil. Ten omluvu přijal a případ povařuje za uzavřený.

Tagy: policie kauza abl sledování

Zdroje: ČTK