Policie stíhá dvojici mužů kvůli nezákonnému rozdělování dotací EU

- Aktuality autor: red

Protikorupční policie stíhá dva vedoucí pracovníky Úřadu regionální rady Jihozápad kvůli nezákonnému rozdělování dotací. Informoval o tom v pondělí Roman Skřepek na webových stránkách policie.

Podle serveru iDnes jde o ředitele Jiřího Trnku a vedoucího odboru implementace programu České Budějovice Martina Půlpytla. 

Oba údajně nezákonně ovlivňovali výběr projektů, které měly získat část z miliardových dotací Evropské unie. 

Policie muže obvinila z několika trestných činů spáchaných ve spolupachatelství, a to ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství.

Trestných činů se podle policie dopustili ve stádiu pokusu. Obviněným hrozí trest až 12 let vězení. Bližší informace k případu nechtěl Skřepek sdělit. Vyjádření ředitele Trnky se nepodařilo získat. 

Protikorupční policie informovala o závažných nesrovnalostech v procesu hodnocení projektů vedení Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a ministerstvo financí už loni v listopadu. Ministerstvo na základě toho v únoru doporučilo zastavit proces uzavírání smluv s úspěšnými žadateli a znovu udělat nové hodnocení a výběr projektů páté výzvy a následujících výzev. 

Ministerstvo financí nedoporučilo předsedkyni Regionální rady soudržnosti Jihozápad a hejtmance Plzeňského kraje Miladě Emmerové podepsat 177 schválených žádostí o dotace 3,8 miliardy korun. Úřad potom sám odložil schválení dalších žádostí za asi půl miliardy, protože byly hodnoceny podle stejné metodiky. 

Jde o projekty z páté výzvy ROP, které se týkají 11 oblastí, mimo jiné modernizace silnic a infrastruktury veřejné dopravy, ale také rozvoje škol, nemocnic a cestovního ruchu. V šesté výzvě se pak ucházela města a obce o peníze na rozvojové projekty spádových center od 5000 do 50000 obyvatel a revitalizace částí obcí od 500 do 5000 obyvatel. 

Policie asi před pěti měsíci zabavila na úřadě čtyři počítače, které však po čtyřech dnech vrátila, vyžádala si také různé dokumenty. Policie tehdy vedení úřadu nesdělila důvody vyšetřování, nikdo nebyl obviněn. Ředitel úřadu to vysvětloval tím, že za tím bylo nejspíše trestní oznámení z roku 2008, pravděpodobně od nespokojených žadatelů. Asi padesátka starostů už dříve upozornila, že rozdělování dotací z evropských fondů je neprůhledné. V roce 2008 kvůli tomu sepsali petici. 

Regionální operační program regionu soudržnosti Jihozápad, který je určen pro Jihočeský a Plzeňský kraj, schválila Evropská komise v prosinci 2007. Pro období 2007 až 2013 je vyčleněno téměř 17 miliard korun na rozvoj dopravy, sociálních věcí, zdravotnictví, školství a cestovního ruchu a také rozvoj měst a obcí Jihočeského a Plzeňského kraje.

Tagy: dotace EU podvod

Zdroje: ČTK