Policie šetří výbuch v Havířově jako ohrožení z nedbalosti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Výbuch v Havířově, který v neděli zničil dva prázdné byty ve čtyřpatrovém domě, vyšetřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Někdo podle ní mohl způsobit únik zemního plynu tím, že manipuloval s jeho rozvodem nebo s odběrným zařízením. Unikající plyn pak naplnil prázdný byt a po zážehu, jehož původ zatím není známý, explodoval. 

Policejní vůz

Policejní vůz,zdroj: isifa/MAFRA/Ondřej Bičiště

Při neštěstí nebyl nikdo zraněn, ale materiální škody jsou značné. Část domu se zřítila. Tři desítky lidí byly evakuovány, část z nich se musí odstěhovat. 

"Příčina výbuchu zatím nebyla zjištěna jednoznačně. S velkou mírou pravděpodobnosti souvisí s únikem plynu," uvedla Viačková. Pes specializovaný na vyhledávání výbušnin a nástražných systémů na místě žádné podezřelé místo neoznačil. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí půl roku až pět let vězení. 

Dnes pokračuje demolice poškozených částí domů. Rozebírají se střechy, konstrukce zdí a stropy. 

Dům patří společnosti RPG. Dva zničené byty byly neobydlené. Sedm obyvatel zasaženého vchodu se ze svých bytů odstěhuje. "Nabídli jsme jim trvalé přestěhování v rámci Havířova. Souhlasili s tím. Pokud budeme dům opravovat, potrvá to měsíce. Nechceme, aby lidé tak dlouho bydleli v nějakém provizoriu," uvedl mluvčí RPG Petr Handl. Zatím není jasné, zda bude možné poškozený domovní blok opravit, nebo se bude muset celý zbourat. 

Tagy: výbuch Havířov

Zdroje: ČTK