Policie se v Brně chystá na akce extremistů. Hrozí konflikty?

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Brně se na 1. máje uskuteční hned dvě demonstrace pravicových radikálů. Jednu uspořádá uskupení Dělnická mládež, druhou ohlásil jeden z jejich příznivců. Policie na nich očekává asi 400 účastníků z celé republiky.

Příchozí na obě akce bude policie kontrolovat a všechny zbraně jim budou zabaveny. Řekl to velitel opatření Miloslav Machát z jihomoravské policie. Na bezpečnost ve městě budou v době konání akcí dohlížet stovky policistů z několika krajů. 

První setkání v parku na Malinovského náměstí pořádá Dělnická mládež. Jde o uskupení, které má blízko k Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS), jejíž vedení ještě před časem působilo v politické straně Dělnická strana (DS). Tu ale Nejvyšší správní soud za její radikální postoje zrušil. 

Na setkání naváže pochod ve 13:00, a to ulicemi Cejl, Vranovská, Merhautova, Milady Horákové a Koliště. 

Mohou se radikálové spojit?

Druhá akce byla ohlášena fyzickou osobou - v tomto případě Erikem Lamprechtem. Uskuteční v parku Lužánky. Čas konání byl nahlášen od 09:00 do 17:00. Na setkání naváže pochod ulicemi Lidická, Joštova a Husova. Ukončen bude na Mendlově náměstí. 

Zda bude snaha radikálů obě akce spojit, popřípadě zda se jedna nakonec neuskuteční, to policie neví. "My se připravujeme na obě akce," zdůraznil Machát. Uvedl, že snahou bude se všemi účastníky komunikovat v klidu tak, aby bylo dosaženo při případných nejasnostech "smírného řešení". Pokud ale budou radikálové policisty napadat, popřípadě se dopustí jiného protiprávního jednání, strážci zákona tvrdě zakročí. 

Nedělní bezpečnostní opatření v centru Brna budou velmi náročná. Uskuteční se v něm totiž hned sedm akcí. Dvě pořádají radikálové. Jednou z protiakcí bude setkání iniciativy Brno blokuje. Kde přesně se její účastníci sejdou, to se zatím neví. Na Malinovského náměstí se pak uskuteční ekumenická bohoslužba, jejíž účastníci odmítnou projevy radikalismu a rasismu. 

Sejdou se i Romové, komunisté a příznivci ODS

Na křižovatce ulic Hvězdova a Bratislavská se dále uskuteční setkání Romů pořádané sdružením IQ Roma servis. Toto místo je ale zcela mimo trasy obou plánovaných pochodů radikálů. 

Dále se na Moravském náměstí uskuteční setkání KSČM. Je to nedaleko místa, na němž se sejdou příznivci Dělnické mládeže. Ta chtěla původně projít tzv. brněnským Bronxem. Jde o oblast v centru města se starou zástavbou hojně obývanou Romy. Magistrát se s Dělnickou mládeží dohodl na odklonění této trasy. 

V době konání těchto akcí se uskuteční na centrálním brněnském náměstí Svobody ještě setkání příznivců ODS. 

Policie povolá na neděli do moravské metropole stovky strážců pořádku. Do ulic vyjede jízdní jednotka na koních, kordony policistů posílí psovodi, v pohotovosti budou antikonfliktní policejní týmy, které by měly zmírňovat případné spory a snažit se o jejich poklidné řešení. Také magistrát bude mít v ulicích své pracovníky. V případě, že by byly na akcích propagovány rasově či národnostně radikální postoje, budou je moci rozpustit.

Tagy: Brno konflikt radikálové

Zdroje: ČTK