Policie se pokoušela se střelcem vyjednávat, 'upovídaný' starosta málem ohrozil zásah

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 2. 2015 14:56) - Aktuality autor: roj

Policisté před tím, než vnikli do restaurace v Uherském Brodu, zkoušeli se střelcem vyjednávat. Když s domluvou neuspěli, vtrhli dovnitř. Na dvaašedesátiletého útočníka však nevystřelili, zabil se sám. Ministr vnitra Milan Chovanec ostře kritizoval starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara, který si veřejně stěžoval na nedostatek informací o zásahu. 

Během útoku zemřelo osm lidí, střelec se zabil sám

Během útoku zemřelo osm lidí, střelec se zabil sám,zdroj: Profimedia.cz

Starosta si v úterý v přímém přenosu České televizi stěžoval, že ho policie neinformuje o zásahu. Uvedl zároveň, že má informace jen od městské policie a manželky muže ukrytého na toaletě. Útočník přitom byl stále ještě naživu a kdyby v restauraci běžela ČT24 o ukrytém muži by se dozvěděl. Mohlo tak být o oběť víc. "Profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal," prohlásil ministr.

Kunčar se ale brání, že v televizi nesdělil nic, co by už média dávno nevěděla. Trvá také na tom, že vedení města mělo být informováno dříve než novináři a přihlížející. "Protože logicky na nás se obracejí občané a ptají se, k jak závažné situaci došlo," argumentoval s tím, že ani nevěděl, kdo jsou oběti.

Policie dnes poodhalila průběh úterního zákroku. S útočníkem se snažila ještě před samotným zásahem v restauraci vyjednávat. Dovnitř zásahová jednotka vstoupila až po vyhrocení situace. "Zásahová jednotka pak vnikla do objektu a pachatel, konfrontován s beznadějností své situace, se s největší pravděpodobností sám zastřelil," uvedl mluvčí krajské policie Pavel Stránský.

Podle policie byli mezi oběťmi třiačtyřicetiletá žena a sedm mužů ve věku 27 až 66 let.

"S největší pravděpodobností o zkratkovité jednání agresora, jenž mohl být pod velkým psychickým tlakem," řekl Stránský.

Muž z Uherského Brodu měl čistý trestní rejstřík a legálně vlastnil dvě krátké střelné zbraně. Měl údajně problémy se sousedy a podle médií nebyli on ani jeho manželka příliš oblíbení a svědci je popisují jako labilní podivíny, kterých se občas i báli. Lidé dokonce připravovali petici, aby úřady s rodinou něco udělaly.

Server Idnes s odvoláním na svědky píše, že problémy byly hlavně se střelcovou manželkou. Ta se v úterý večer zabarikádovala v bytě a odmítala dovnitř pustit policii, která tak do domu musela kolem 23. hodiny vtrhnout násilím. Žena poté vyšla ven v doprovodu policistů a záchranářů. 

Tagy: vražda střelba Česko krimi střelba v Uherském Brodě

Zdroje: ČTK