Policie prověřuje prodej středočeských nemocnic, Bendl se brání

- Aktuality autor: red

Protikorupční policie začala znovu prověřovat privatizaci deseti středočeských nemocnic, které kraj prodal v roce 2007. Informoval o tom server iHNed.cz.

Detektivové se prodejem nemocnic už jednou zabývali, nakonec ale neshledali žádný důvod k zahájení trestního řízení. "Zjišťujeme, zda nemohlo v této věci dojít ke spáchání k trestného činu," řekl Hospodářským novinám (HN) mluvčí protikorupčního útvaru Roman Skřepek. Detektivy na největší privatizaci nemocnic v české historii zajímá, podle jakých kritérií vybírala krajská rada nové vlastníky. Prověřuje i to, jaké přesně podaly vítězné i poražené firmy nabídky, ale třeba i obsah smluv mezi krajem a poradenskou firmou Value Added, která s prodejem pomáhala. "Byla to jedna z nejtransparentnějších privatizací, která v republice proběhla. Ve výběrové komisi byli zástupci Transparency International i zdravotních pojišťoven. Jsem přesvědčen, že k žádnému trestnému činu nedošlo," řekl HN bývalý hejtman Petr Bendl (ODS). Středočeský kraj ještě pod vedením Petra Bendla prodal nemocnice výrazně pod účetní hodnotou, což současné vedení kraje kritizuje. "Při privatizaci nemocnic vznikla našemu kraji škoda ve výši tři čtvrtě miliardy korun," uvedl současný hejtman David Rath (ČSSD). Bendl se hájí tím, že cena nebyla hlavním kritériem privatizace. Velkou váhu měl i slib uchazečů, že zachovají rozsah a kvalitu péče nebo výšku slibovaných investic. Protikorupční útvar začal prodej nemocnic zkoumat krátce před volbami, ve kterých povede Bendl ODS ve středních Čechách, informují HN. Kraj prodal celkem deset menších zdravotnických zařízení. Pět oblastních nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi, Příbrami, Kolíně a Benešově si ponechal.
V Brandýse majitel levně koupil, draze prodává Společnost PP Hospitals, která loni koupila od Středočeského kraje nemocnici v Brandýse nad Labem za 7,8 milionu korun, chce pozemky nabyté při koupi zařízení prodat městu za 38 milionů korun. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Nový majitel sice koupil nemocnici s dluhem ve výši 35 milionů korun, zároveň ale získal majetek, jehož celková hodnota je minimálně 43,8 milionu korun. PP Hospitals tak od kraje dostala nemocnici prakticky zadarmo, milion korun ještě vydělala, uvedly HN. V případě, že by prodala i vilu a objekt nemocnice, může vYdělat ještě podstatně víc. Koupí nemocnice získala firma od kraje i vilu u nemocnice, polikliniku v Čelákovicích, dům na náměstí v Brandýse a skoro 20.000 metrů čtverečních lukrativních pozemků, které leží přímo u nemocnice. Polikliniku už firma prodala za tři miliony korun, dům na náměstí za 2,8 milionu korun. Největší obchod chce ale uzavřít v těchto týdnech. PP Hospitals nabídla městu Brandýs nad Labem lukrativní pozemky za 38 milionů korun. Město v minulosti kraj o pozemky neúspěšně žádalo. Nyní je nejspíš koupí od nového majitele. "Tyto pozemky v centru Brandýsa jsou strategické pro rozvoj města. Chtěli bychom na nich vybudovat lední plochu a sportoviště pro občany. Myslím, že je to tak strategické místo, že by se městu vyplatilo pozemky za tu cenu koupit," řekl HN starosta Ondřej Přenosil (ODS).

Zdroje: ČTK