Policie prověřuje korupční kauzu bývalého pražského radního

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Protikorupční policie od počátku dubna prověřuje údajnou korupční kauzu bývalého pražského radního Lukáše Plachého (ČSSD) s podezřením na spáchání trestných činů podplacení a přijetí úplatku.

Řekl to mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. Trestní řízení bylo podle něho zahájeno 6. dubna. 

Plachý čelí podezření, že nabízel tehdejšímu spolustraníkovi Ivanu Jirkovskému úplatek. Prý po něm za 100 tisíc korun požadoval vnitrostranickou podporu při sestavování kandidátky do pražských voleb. Dokazovat to mají nahrávky.

Plachý rezignoval na funkci radního už v prosinci

Začátkem prosince kvůli případu Plachý rezignoval na post radního hlavního města, ale obvinění odmítá. Dříve prohlásil, že úplatek nenabízel, ale naopak byl o něj žádán. "Já se domnívám, že se jedná spíše o pomstu jednotlivce či jednotlivců," komentoval v minulosti kauzu Plachý. 

Svou rezignaci na funkci radního odůvodnil tím, že chtěl ukázat, jak má vypadat politická kultura nové koalice na magistrátu a aby předešel útokům na sociální demokracii a nové vedení města. Kontrolní orgány strany podle něho potvrdily, že se ničeho nedopustil. Dokladem prý je, že Jirkovský byl ze strany vyloučen. 

Plachý po své rezignaci zůstal řadovým zastupitelem. "Pan Plachý má důvěru a podporu sociální demokracie, na tom se nic nemění," uvedl tehdy náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD), kterého protikorupční policie později v jiném případu obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Tagy: policie radní

Zdroje: ČTK