Policie prošla bary, kde pil otrávený. Zabavila alkohol

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZUJEME. Pražská policie prověřila podniky v metropoli, v nichž popíjel muž otrávený metanolem. Zabavila deset lahví tvrdého alkoholu, u některých z nich zřejmě někdo manipuloval s kolky. Novinářům to dnes oznámili zástupci pražské policie. 

Prohibice alkoholu.

Prohibice alkoholu.,zdroj: Mediafax

Otrávený muž leží ve Všeobecné fakultní nemocnici, jeho stav se zlepšuje. Po celém Česku platí od pátečního večera úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. V hlavním městě policisté v noci na dnešek zkontrolovali 1514 obchodů, restaurací a barů. V kontrolách budou pokračovat. 

Otrávený muž podle policistů popíjel od začátku týdne v několika podnicích hlavně v Praze 5, ale i v Praze 1 a 2. Policie zatím pacienta nevyslechla, mluvila však s pěti lidmi z jeho okolí. Snaží se zmapovat, co muž v posledních dnech přesně dělal. "V tuto chvíli máme zadokumentovány tři podniky, kde k intoxikaci mohlo dojít. Ještě v noci jsme tam provedli kontrolu. Zajistili jsme v těchto provozovnách zhruba deset lahví tvrdého alkoholu," uvedl zástupce šéfa kriminální služby z Prahy 2 Jan Koníř. Podle něj některé lahve "vykazovaly manipulace s kolkovou známkou". První výsledky rozborů by mohly být ještě dnes. 

Na kontrolách se podílejí také hygienici

Případ se zatím vyšetřuje jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami z nedbalosti. Pachateli hrozí až dva roky vězení, upřesnil Koníř. Doplnil, že třicetiletý muž pil rum. "Podle našich informací poškozený výhradně požíval rum s označením tuzemák. Dá se předpokládat, že zdrojem intoxikace na území hlavního města Prahy byl jakýsi alkohol, který se tvářil jako tuzemák," řekl Koníř. 

Policie se při kontrolách zaměřila také na tržnice, dnes dopoledne prověřovala například vietnamskou tržnici Sapa. Do provozoven, které by mohly být rizikové, se chtějí policisté vracet. V ulicích jsou také strážníci, kteří kontrolují hlavně bezdomovce, aby případně nepili závadný alkohol. Pražské policii jsou připraveni pomoci i hasiči, pokud by bylo potřeba. Na tísňovou linku 158 se obrátilo dosud 17 lidí s oznámením, že by se na některých místech mohl podávat nekolkovaný alkohol. Hlídky dorazily na místo, zákrok ale nebyl nutný. Podle mluvčí Pavlíny Adamcové hasiči zatím asistovali policii pouze při převozu zabavených lahví alkoholu. 

Na kontrolách provozoven v Praze se podílejí také hygienici, celníci či zástupci obchodní a potravinářské inspekce. Na společné dopolední schůzce, které se účastnili i lidé z pražského magistrátu, koordinovali další postup. Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové z jednání vyplynulo, že všechny prověřované vzorky zabaveného alkoholu byly zatím negativní, metanol se v nich nenašel. V hlavním městě se neobjevil ani další případ otravy. 

Na otravu metylalkoholem zemřelo v ČR už 19 lidí, v nemocnicích jsou jich další desítky. Zákaz prodeje a nalévání lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent, který v pátek večer vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví, by mohl trvat i několik týdnů. 

Tagy: alkohol policie Praha kontrola podniky metylalkohol

Zdroje: ČTK