Policie prošetřuje předražený tendr ministerstva vnitra z doby Radka Johna

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Protikorupční policie prošetřuje tendr ministerstva vnitra na databázi strategických projektů úřadu. Uvedl to dnes server Česká pozice. Vnitro podle serveru navíc přijde o evropskou dotaci a dostane pokutu od finančního úřadu, takže zaplatí o desítky milionů korun víc. 

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra,zdroj: wikipedia

Podle serveru bylo cílem projektu pod zkratkou PPM (Project Portfolio Management) za 51,4 milionu korun vytvoření databáze informací, díky níž by bylo možné sledovat a řídit strategické projekty vnitra. Úřad nevypsal klasické výběrové řízení, na základě dodatků k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Siemens mohl nakupovat licence a služby bez tendru. 

Projekt se připravoval v době, kdy vnitru šéfoval Radek John (VV). Když ho vystřídal Jan Kubice, úřad si nechal vypracovat posudek, který odhalil nedostatky - třeba chybějící výstupy či překročení rozpočtu, píše Česká pozice. 

Vnitro nyní nechtělo projekt komentovat. "Je předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Z tohoto důvodu vám nejsem oprávněn požadované informace sdělit," řekl serveru mluvčí vnitra Pavel Novák. 

Vnitro bude také muset ze svého zaplatit 38 milionů korun, které původně měly pokrýt peníze z evropských fondů. "Vynaložené prostředky nebudou uznány jako způsobilé. Kromě toho finanční úřad vyměří sankci za neoprávněné použití veřejných peněz," řekla České pozici mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová. Ministerstvo práce dohlíží na operační program, z něhož vnitro peníze na projekt dostalo.

Tagy: Ministerstvo vnitra Věci veřejné

Zdroje: ČTK