Policie prohledávala okolí vily zavražděného Romana Housky

- Aktuality autor: Danica Klein

Policie dnes v Chomutově prohledávala okolí vily, kde byl zavražděn podnikatel a vlivný sociální demokrat Roman Houska. Do dnešního pátrání krajští kriminalisté zapojili i speciálně vycvičené psy, řekl dozorující státní zástupce Vladimír Jan. 

Roman Houska

Roman Houska,zdroj: Profimedia.cz

Policie dnes v Chomutově prohledávala okolí vily, kde byl zavražděn podnikatel a vlivný sociální demokrat Roman Houska. Do dnešního pátrání krajští kriminalisté zapojili i speciálně vycvičené psy, řekl ČTK dozorující státní zástupce Vladimír Jan. 

Co přesně policisté hledali, Jan neřekl, ani nepotvrdil neoficiální informace, že zatím neobjevili vražednou zbraň. Dnes využili k hledání i detektor kovů. "Pachatel, pokud se nějakým způsobem dostal na místo činu, tak mohl zanechat stopy, které by mohly vést ke zjištění jeho identity," řekl Jan. 

Žádného podezřelého kriminalisté zatím nemají. "Ne, to nemáme," řekl Jan. Podle něj teď vyšetřovací tým vyhodnocuje důkazy, které zajistil v úterý v Houskově vile a prověřuje také to, co jí řekli svědci. Podle policejních zdrojů kriminalisté několik hodin mluvili s Houskovou partnerkou Janou Vaňhovou i s podnikatelem Vlastimilem Rindošem, který Houskovo tělo našel. "V současné době jsou vypracovávány vyšetřovací verze, které pak budeme prověřovat," doplnil Jan. Kriminalisté zatím nevyloučili ani to, že by vražda mohla souviset s Houskovým politickým angažmá. 

Housku zastřelil neznámý pachatel v pondělí u vily, kde žil s partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní ústeckého hejtmana Vaňhovou. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR s.r.o. Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou domluvenou schůzku. 

Spory měl i v ČSSD

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk. V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka. Soud v Chomutově ho za to původně potrestal roční podmínkou, krajský soud ale rozsudek zrušil s tím, že šlo jen o přestupek. Chomutovský magistrát, který případ projednával, kauzu v roční zákonné lhůtě nevyřešil, a přestupek tak zůstal promlčený. 

Houska čelil i podezření z úplatkářství. Podnikatel Jan Šámal z Bíliny v roce 2007 obvinil Housku z toho, že po něm chtěl úplatek 250.000 korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Do budovy chomutovského magistrátu tehdy vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce. Nikdo ale nebyl obviněn. Houska žádost o úplatek popřel. 

Spory měl Houska i v ČSSD. K jeho kritikům patří poslanec Jaroslav Foldyna. V lednu 2006 se dostali na krajské konferenci strany do sporu, který skončil drobnou fyzickou potyčkou. Ostře se vymezoval i vůči skupině vedené bývalým krajským šéfem ČSSD Bendou. 

Tagy: ČSSD vražda politika

Zdroje: ČTK