Policie při rozsáhlém zátahu objevila na 300 ilegálně zaměstnaných cizinců

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Česká policie zajistila během třídenní kontrolní akce 262 ilegálně pracujících cizinců v Česku. S největší pravděpodobností budou vyhoštěni stejně jako dalších 31 lidí, kteří neměli platné povolení pobytu v ČR. O výsledcích policejních razií informoval ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policie kontrolovala legální pobyt v ČR i u zaměstnanců v Amazonu

Policie kontrolovala legální pobyt v ČR i u zaměstnanců v Amazonu,zdroj: Profimedia.cz

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

"Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká," řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o "hon na cizince" a že podobné akce budou pokračovat. Výsledky akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska. Zvyšuje se i trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. "Takových kontrol se udělá 10 tisíc měsíčně," řekl.

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. "Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo," řekl.

Kontrola i v Amazonu

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku v března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec dnes uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. "Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie," uvedl Chovanec.

"Nemůžeme se vyjadřovat k právnímu názoru ministerstva, který známe jen zprostředkovaně. Jsme toho názoru, že o finální interpretaci by měl rozhodnout soud, pokud dříve ministerstvo práce a sociálních věcí inkriminovaný paragraf samo nezpřesní, jak zaznělo na dnešním briefingu," uvedla mluvčí Rohlík.cz Michala Gregorová.

Ministr ani policisté nechtěli jmenovat konkrétní firmy, kde se při poslední akci zasahovalo. V médiích se objevily informace, že několik zadržených cizinců pracovalo například v Amazonu. Mluvčí společnosti Karel Taschner sdělil, že policisté kontrolovali zaměstnance jednoho z dodavatelů. "Tato kontrola nijak nenarušila provoz našich center v Dobrovízi. Dodavatel nám potvrdil, že všichni jeho kontrolovaní pracovníci mohli být po kontrole zařazeni zpět do služby," doplnil Taschner.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo obrany policie ČR cizinecká policie práce a odbory

Zdroje: ČTK