Policie použila slzný plyn proti demonstrantům v Oaklandu

- Aktuality autor: Jan Pastor

Policie v americkém Oaklandu zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří v noci na dnešek zablokovali činnost tamního přístavu. Informovala o tom televize CBS. Střety mezi protestujícími a policií se odehrávaly i v centru města, kde bylo zadrženo na 30 lidí.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Protestní akce na podporu demonstrace v Oaklandu se konaly i v dalších amerických městech, ve Filadelfii policie zadržela desítku lidí.

V oaklandském přístavu, který je pátým nejrušnějším v zemi, se podle policejních odhadů ve středu večer shromáždilo asi 4500 lidí. "V tuto chvíli je oaklandský přístav uzavřen pro námořní činnost," uvedl mluvčí přístavu.

Dlouhodobá blokáda by způsobila hospodářské problémy

Provoz přístavu bude obnoven, až to bude jeho vedení považovat za bezpečné pro zaměstnance. Mluvčí přístavu ale varoval, že dlouhodobá blokáda by způsobila hospodářské problémy a mohla by vést i k rušení pracovních míst.

Organizátoři protestu rovněž chtěli "uzavřít" pobřežní oblasti, spadeno měli i na banky. Řada drobných obchodníků se podle jedné z organizátorek rozhodla obchody uzavřít.

Úřady ale zůstaly v provozu. Vyučování pokračovalo také ve školách, přestože 360 učitelů - asi 18 procent všech kantorů v oblasti - podle školní inspekce do školy nedorazilo. Zástupci místních odborů řekli, že demonstranty podporují, stávku ale oficiálně nevyhlásili. Státní zaměstnanci využívají placeného volna, nebo si berou dovolenou, aby se do protestu mohli zapojit.

Demonstranti zapálili hranici z odpadkových košů

V noci se protest v centru Oaklandu vystupňoval. Uprostřed jedné z ulic založili demonstranti hranici z odpadkových košů, kterou zapálili. Plameny podle svědků šlehaly do výše pěti metrů. Protestující také vytloukali výlohy obchodů v oblasti a vykřikovali, že ulice patří jim.

Policisté proti demonstrantům zasáhli pomocí slzného plynu. Protestující na ně házeli kameny. Při zásahu bylo zhruba 30 demonstrantů zatčeno a nejméně jeden z nich zraněn.

V centru Oaklandu se demonstrovalo i minulý týden. Policie minulé úterý demonstranty za použití slzného plynu, omračujících granátů a gumových projektilů z míst protestů vyhnala. Na osm desítek lidí bylo ten den podle Reuters zatčeno a jeden, veterán z války v Iráku, utrpěl vážné zranění.

Protesty se konaly i v centru Seattlu

Newyorským Manhattanem dnes pochodovala asi stovka válečných veteránů na protest proti postupu policie vůči jejich oaklandskému kolegovi. Ve Filadelfii policie zadržela asi desítku demonstrantů, kteří v rámci poklidného protestu odmítali opustit vstupní prostory ředitelství telekomunikační společnosti Comcast.

Protesty se konaly i v centru Seattlu, kde měl přednášku ředitel banky JP Morgan Chase Jamie Dimon. Demonstranti v dopravní špičce zablokovali důležitou křižovatku u hotelu, v němž Dimon přednášel. Když i po policejních výzvách odmítali odejít, policisté proti nim použili pepřový sprej a zatkli pět lidí. Při odvádění zadržených na policisty další demonstranti zaútočili, nikdo ale nebyl zraněn.

Protesty se do Oaklandu a dalších měst rozšířily z New Yorku, kde v polovině září vzniklo hnutí Okupujte Wall Street. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují údajně nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí ve Spojených státech není moc slyšet.

Tagy: USA demonstrace

Zdroje: ČTK