Policie použila slzný plyn proti demonstrantům v Káhiře

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Policie v Káhiře zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se v předvečer druhého výročí povstání proti tehdejšímu režimu prezidenta Husního Mubaraka shromáždili nedaleko náměstí Tahrír. Uvedla to agentura AFP. Nové protestní akce se v zemi čekají v pátek.

Slzný plyn (ilustrační fotografie)

Slzný plyn (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

Desítky mladých lidí se dnes pokusily rozmontovat betonovou zábranu blokující přístup k náměstí, jež bylo v lednu a v únoru 2011 centrem protivládních protestů. Podle jednoho z demonstrantů tak lidé chtěli umožnit volný průchod při pátečních demonstracích. Někteří demonstranti házeli kameny na pořádkovou policii shromážděnou opodál a skandovali hesla proti současnému egyptskému prezidentu Muhammadu Mursímu. Deník Al-Ahrám na svém anglickém webu uvedl, že tři policisté byli při incidentu zraněni. 

V Egyptě se v pátek čekají demonstrace u příležitosti druhého výročí od začátku povstání, které 11. února 2011 ukončilo dlouholetou vládu prezidenta Mubaraka. 

Pramalý důvod k oslavě

Agentura Reuters v dnešní analýze napsala, že důvody k oslavám jsou pramalé. Ekonomice země hrozí nová krize, obyvatelstvo je hluboce rozdělené a páteční shromáždění budou mimo jiné namířena proti islamistickému prezidentu Mursímu, jehož si Egypťané loni v létě svobodně zvolili, ale který podle kritiků zradil cíle revoluce. Opoziční Fronta národní spásy svolala na pátek demonstrace proti sílícímu vlivu islamistické hnutí Muslimské bratrstvo, ze kterého Mursí vzešel. 

Bratrstvo uvedlo, že své stoupence v pátek na Tahrír nepošle, což podle Reuters snižuje možnost střetů. Hnutí si však uvědomuje, že v zemi se schyluje k novým parlamentním volbám, a výročí povstání si připomíná kampaní proti chudobě. Se svými spojenci mimo jiné slíbilo zrenovovat za pomoci dobrovolníků 2000 škol, vysazovat stromy nebo zorganizovat "charitativní trhy" s potravinami za dostupnější ceny.

Tagy: policie Egypt

Zdroje: ČTK