Policie odložila případ údajné korupce při udělení milosti

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Policie odložila případ údajné korupce při udělení prezidentské milosti bývalé policistce Radce Kadlecové odsouzené na dva roky vězení za úplatky. Policie se kauze věnovala několik měsíců.

"Vyslechli jsme na čtyřicet svědků včetně zaměstnanců kanceláře prezidenta republiky," řekl Ibehej. Detektivové však podle něj nezjistili, že by byl spáchán trestný čin, a případ proto odložili.

Kadlecová je někdejší zaměstnankyní cizinecké policie v Karlových Varech. V lednu 2009 byla odsouzena na dva roky do vězení za přijímání úplatků od cizinců žádajících o pobyt v ČR, jako důkaz posloužily i záběry policejní skryté kamery. Podle vlastní výpovědi si od roku 2007 přišla na úplatcích na 145.000 korun.

Klaus vyšetřování považuje za útok na sebe

Prezidentská kancelář Kadlecové udělila milost v polovině listopadu roku 2009. Hrad uvedl, že přihlédl ke zdravotnímu stavu odsouzené a zárukám mnoha žadatelů o milost včetně starosty z místa bydliště. Týdeník Respekt loni v říjnu zveřejnil výpovědi dvou svědků, kterým se Kadlecová svěřila, že prezidentská milost pro ni byla koupená. Prezident Václav Klaus informace o údajné korupci označil za útok na něj a popřel, že by se něco takového mohlo stát.

Respekt zveřejnil část lékařské dokumentace z doby, kdy se Kadlecová psychicky zhroutila poté, co měla nastoupit do vězení. Autor textu, primář psychiatrického oddělení v Ostrově Martin Konečný, ve zprávě napsal, že Kadlecová "uvádí, že pro ni je 'zakoupena milost' u prezidenta republiky. Lékař tehdy věc podle týdeníku konzultoval s právníkem nemocnice, který mu sdělil, že informace podléhá lékařskému tajemství. "Milost byla zaplacená, potřebovali mít pouze naoko něco v ruce. Cítil jsem se podvedený," řekl Respektu starosta obce Chyše na Karlovarsku Miroslav Dorňák.

Tagy: policie korupce vyšetřování

Zdroje: ČTK